Overzicht en draagvlak De aftrap... de komende jaren de weg gaat banen voor een gericht beschermings- en instandhou- dingsbeleid op alle schaalniveaus: lokaal, regionaal en landelijk. Een eerste onontbeerlijk fundament is inzicht in de maatschappelijke, economi sche en politieke ontwikkelingen in deze explosieve bouwperiode. Maar ook in de veranderingen in de bouwnijverheid, de organisatie en financiering van de volkshuis vesting, de opmars van de stadsvernieuwing en de opkomst van nieuwe spelers zoals projectontwikkelaars. Dat alles geplaatst tegen de achtergrond van een steeds meer terugtredende overheid ten gunste van de vrije marktwerking. Alleen gewapend met deze kennis valt bijvoorbeeld de materiele soberheid en architectonische eenvoud van de grootschalige sociale woningbouw uit de jaren '80 te verklaren. Een soberheid, die nu ook nog eens bedreigd wordt door groot schalige ingrepen ten gunste van energie besparing. Gewapend met deze kennis kan de stap worden gezet om via inventarisatie, waarde ring en selectie te komen tot verantwoorde instandhouding en bescherming. Een lang durig traject waarbij wel helpt, dat er over deze periode veel is gepubliceerd in vak tijdschriften, monografieën en biografieën. Samen met de provinciale commissies, ver wante erfgoedorganisaties en deskundigen wordt vanaf nu gewerkt aan stap één: het in beeld krijgen van de belangrijkste waarden. Dit kunnen representatieve voorbeelden zijn uit een veelvoud, van een gave 'bloemkool- wijk' uit de jaren '80 tot unieke of iconische gebouwen als het kantoor van Centraal Beheer in Apeldoorn. Alleen met kennis van zaken kan Heem schut vanuit een stevige positie op de bres springen om succes te boeken. Daarbij zal alles bepalend zijn of lokaal draagvlak aanwezig is. Treffend voorbeeld in dit ver band is de recente Heemschutactie om de voorgenomen sloop van het zogenaamde GAK-gebouw bij station Hilversum tegen te houden. Een plan voor herbestemming zou De werkgroep bestaat uit de vol gende leden: Henk Dirkx, Heemschut Noord-Hol land, voorzitter Peter Nijhof, Heemschut Flevoland, vicevoorzitter Bram de Jong, secretaris Paul Meijer, Heemschut Amsterdam Gerard Eshuis, Heemschut Utrecht, coördinator Contact via info@heemschut.nl het tij moeten keren, maar zowel inwoners als gemeenteraad zagen de betekenis van dit markante gebouw niet in, waarna uit eindelijk in 2018 alsnog sloop volgde. Maar wel met als positief resultaat dat de discus sie over Post '65 in Hilversum op gang is gebracht en dat een inventarisatie zal wor den uitgevoerd als basis voor toekomstig beleid. November 2017 presenteerde de werk groep zich voor het eerst tijdens een druk bezochte Heemschutkennisbijeenkomst in de voormalige Bijlmerbajes in Amsterdam. Een bijzonder en waardevol complex, dat deels wordt gesloopt en deels herbestemd. Op 12 december 2018 vindt de echte publieke aftrap plaats van de werkgroep in Almere, de Post '65-hoofdstad van Neder land bij uitstek. Dan wordt een publicatie over Post '65 gepresenteerd als eerste in een nieuwe Heemschutreeks. Deze publi catie en discussiemiddag vormen de aftrap voor de positionering van Heemschut op het nieuwe werkterrein van de architectuur, ste denbouw en landschap van na 1965: Post '65. Peter Nijhof is voorzitter Heemschut Flevo land en vicevoorzitter Werkgroep Post '65 Kantoor van Centraal Beheer in Apeldoorn van Herman Hertzberger, een schoolvoorbeeld van kenmerkende Post '65 architectuur. december 2018 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 13