Onbekend maakt onbemind Kennis en inzicht Een deel van de werkgroep op werkbezoek. Van links naar rechts Paul Meijer, Gerhard Eshuis, Henk Dirkx en Peter Nijhof. mede omdat de aanpak van voorgaande perioden niet klakkeloos kan worden voortgezet. Niet verwonderlijk, daar deze waarden zelf nog nauwelijks in kaart zijn gebracht. Dat is geen toeval. Het is immers een forse opgave. Kwantitatief, omdat er na 1965 meer is gebouwd dan ooit tevoren. Daarbij komt dat de verscheidenheid in vorm en schaal enorm is. Na 1965 is er sprake van uiteenlopende architectuurstijlen, zeer diverse woonwijken, stedenbouwkundige concepten variërend van de Bijlmer (jaren '70), Groeikernen (jaren '70/'80) tot Vinex- wijken (jaren '90 en later). En op een nog groter schaalniveau zijn er de laatste polders van Flevoland met compleet nieuwe steden (Lelystad, Almere). Kortom, de schaalsprong is vergeleken met de voorgaande wederop bouwperiode dan ook enorm. Het heeft enige decennia geduurd voordat het erfgoed uit de MIP-periode algemene publieke erkenning heeft gekregen. En voor het nog jongere wederopbouwerfgoed geldt nog steeds dat draagvlak voor waardering en zorgvuldige omgang moet worden ver worven. 'Lelijk is geen argument' was een aansprekende slogan van de RCE om aan te geven dat jonger erfgoed niet altijd 'mooi' of 'aaibaar' hoeft te worden gevonden om van betekenis te zijn. Daarbij speelt afstand in de tijd parten: hoe dichterbij het verle den, hoe moeilijker om tot een vorm van objectieve waardering te komen. De veelge hoorde uitspraak 'Dat kan geen monument zijn, want dat heb ik zelf nog gebouwd zien worden' geeft dit spanningsveld treffend weer. Voor de periode 1965 - 2000 - een scherpe eindgrens is overigens niet te trekken - geldt nog sterker 'onbekend, maakt onbemind'. Daardoor kunnen belangrijker 'iconen' uit deze periode simpelweg worden gesloopt of blijvend verminkt, zonder grootscheepse lokale protesten, buiten die van een enkele erfgoedspecialist. Ook de vrijwilligers-deskundigen in de com missies van Heemschut lopen tegen sloop- dreigingen aan, maar het ontbreekt nog vaak aan kennis en inzicht om een bedreigd gebouw, woonwijk of landschap op de juiste waarde te schatten. Vandaar de recente instelling van de Heem schut werkgroep Post '65. Een bundeling van een klein aantal betrokken specialisten die 12 december 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 12