Architectuur, stedenbouw en landschap van na 1965 komen steeds meer in de media aan bod. Vaak door bedreiging met sloop of verminking, want er is binnen monumentenzorg nog nauwelijks aandacht voor de omgang van dit zogenaamde Post '65-erfgoed. De gelijknamige Heemschut-werkgroep wil hier op korte termijn verandering in brengen. Peter Nijhof Schaalsprong Post '65 een nieuwe uitdaging... Tot 1986 was het rijksbeleid gericht op monumenten en stadsgezichten daterend tot 1850. Het Monumenteninventarisatie- en selectieproject (MIP en MSP) bracht hier verandering in. Ruim 14.000 gebouwen en zo'n 200 stads- en dorpsgezichten uit de periode 1850-1940 kregen vanaf begin jaren '90 rijksbescherming. Later volgde het Project Wederopbouw waarin het erfgoed uit de aansluitende periode 1940-1965 in kaart werd gebracht. Ditmaal gevolgd door de aanwijzing van een kleine 200 'Toonbeelden' en een dertigtal waardevolle gebieden. In het voetspoor van het rijk heb ben bovendien vele gemeenten een eigen monumentenbeleid ontwikkeld voor dit jon gere erfgoed. Daarna viel een grote stilte: voor het gebouwde erfgoed van na 1965 is er in het monumentenbeleid van rijk en gemeenten nog maar weinig aandacht. Inmiddels lijkt de tijd van grootscheepse monumenteninventarisaties voorbij. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) voert op dit moment enkele verkenningen uit, zonder concreet uitzicht op mogelijke bescherming. Steeds meer wordt ingezet op ruimtelijke instrumenten om cultuur historische waarden te borgen. Het Omge- - -.r. Ü- In 1984 werd gestart met de Pyramide woningen in Huizen. vingsplan uit de komende Omgevingswet (in werking 2021) zou soelaas moeten bieden, maar de meningen zijn verdeeld of dit alleen afdoende is. Maar voordat dit instrument effectief kan worden ingezet, is er overzicht en inzicht nodig in wélke waarden uit de periode na 1965 in het geding zijn. Dat is dan ook de eerste opgave, want de waar denstelling van de gebouwde omgeving van na 1965 staat nog in de kinderschoenen, december 2018 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 11