Vissersdorp op het droge Kolhorn viert 600-jarig bestaan Museum Opzeeland Heemschutter WH Schagen voor een van de drie boeten. In het jaar dat Kolhorn 600 jaar bestaat, bleek het museum Opzeeland, gevestigd in een oude turfschuur, te kampen met een exploitatietekort en was het genoodzaakt de deuren te sluiten. Bezorgde Kolhorners en Heemschut zetten zich in en proberen het museum weer open te krijgen. Bij Kolhorn temde de Ommeringdijk eeuwen lang het getij. Nu is daar bij het West-Friese dorpje weinig meer van te merken. De dijk ligt tussen een vaart waar plezierjachten en zeilboten dobberen en een ringsloot die beter op pramen en roeibootjes is toegesne den. Op de dijk prijken drie zwart geteerde schuren. Rijksmonumenten die herinneren aan zes eeuwen geschiedenis, althans als men het jaartal 1418 in de torenklok als uit gangspunt neemt. En waarom zou je dat niet doen? Meent Kolhorner Willem Messchaert. Reden voor een feest en een mooie reden voor een boek over de geschiedenis van het 'vissersdorp op het droge', zoals hij zijn woonplaats noemt. In november verscheen het boek Aan Wad en Waard, geschreven door Jaap Broekhoven. 'Een puik standaard werk over de geschiedenis van mijn dorp. Ik moet zeggen, een uitzonderlijke prestatie van de schrijver om over zo'n kleine plaats zo'n goed en academisch verantwoord boek te schrijven.' Zeven jaar geleden ontstond het idee voor het boek. Kolhorn verdient het, meende ook hoogleraar geschiedenis en oud-Kol- horner Leo Noordgraaf, voorzitter van de Stichting Oud Kolhorn, die het boek bekos- tigt. De stichting bezit ook een van de drie boeten op de dijk, museum De Turfschuur. De andere twee zijn in handen van een particulier. In een van die twee was tot begin dit jaar regionaal cultureel centrum Museum Opzeeland gevestigd. Een structu reel exploitatietekort deed het centrum de das om. Heemschut Noord-Holland is met betrokken lokale bewoners een denktank gestart, om te studeren op de mogelijkheid Opzeeland een doorstart te geven. Het zijn bewoners die doordrongen zijn van de bete kenis van de drie schuren voor Kolhorn, dat tot 1844 aan de Zuiderzee lag. Plannen om tegenover het dorp de Waard destijds in te polderen stuitten op fel verzet van de dorpe lingen, die hun nering bedreigd zagen. Die bestond uit overslaan van goederen vanaf zeeschepen voor het achterland: wier, wol, schapen, koeien en turf. 'Kolhorn was het Rotterdam van de Noordkop en kon dankzij de strijd van de Kolhorners voor behoud van hun 'welgevoeglijke haven' tot in de twintig ste eeuw die functie vervullen. De Afsluitdijk maakte aan die welvaart een eind. In de jaren '70 en '80 van de vorige eeuw bemoeide Kolhorner en Heemschutter Wil Schagen zich in het kader van de dorpsver nieuwing met het opbouwen van een nieuwe identiteit en restaureerde een aantal karak teristieke panden. 'Hij sprong op het juiste moment op het paard en zorgde dat Kolhorn nu veertig jaar later nog steeds aantrekkelijk om te wonen en als schippersdorp herken baar is', zegt Messchaert. Museum Opzeeland opende in 2004 in een van de drie boeten. De collectie bestond uit aardewerk, archeologische vondsten en gebruiksvoorwerpen, voornamelijk uit Noord-Holland-Noord. Voorts waren er ca twintig werken te zien van de landschaps schilder Dirk Breed (1920-2004) uit Kol- horn. Heemschut maakt zich sterk om de museale invulling in de monumentale turf schuur nieuw leven in te blazen. Hopelijk kunnen we hier in de toekomst positief over berichten. Elsa Gorter, Heemschut Noord-Holland 10 UT december 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 10