4r. Sint Michaëlstraat 7, Steyl Een lijst van 72 interieurensembles is vanaf deze zomer te vinden via de website van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Wat verstaan we eigenlijk onder een interi eurensemble? Het gaat hier om een bijzon dere samenstelling van ontwerp én inrich ting. Voor het eerst is er sprake van een digitale publicatie. Dat vindt Heemschut prima, maar wij pleiten nog steeds óók voor de uitgave van een boek over dit onder werp. In navolging van de succesvolle titels Leven van Toen (2001) en Kerkinterieurs in Nederland (2016), dat zelfs een tweede druk kreeg, ziet Heemschut juist veel kan sen om door middel van een boek draagvlak en interesse te creëren bij die groep men sen die daadwerkelijk met deze interieurs in aanraking komt. In het interieurproject van de RCE zijn voor het eerst interieurs samengebracht van ver schillende orden en categorieën. Niet alleen is er aandacht voor kerken, buitenplaatsen en woonhuizen, maar ook voor industrieel erfgoed, raadhuizen, bibliotheken enzo voorts. Een van die bijzondere interieurs is het Missiemuseum in Steyl in Limburg. Het museum werd in 1931 opgericht door de missionarissen van Steyl. Sinds de oprichting van de congregatie in 1875 stuurden missio narissen voorwerpen uit allerlei landen naar het klooster, onder andere uit Afrika, China en Indonesië. De bewaard gebleven oor spronkelijke inrichting van het museum met vitrinekasten die tot aan het plafond reiken is tamelijk uniek in het Nederlandse muse umlandschap. Of de opgezette dieren nu ook aanleiding geven om als betwist erfgoed te worden aangemerkt? De tijd zal het leren.... De collectieopstelling, met onder meer sys tematisch geordende vlinders, kevers en andere insecten, gedramatiseerde opstel lingen van zoogdieren en een vrij chaotische presentatie van voorwerpen uit zogenaamde missielanden, is in ieder geval uiterst curieus en bijzonder voor Nederland. Zie: www.missiemuseumsteyl.nl en www.cultureelerfgoed.nl/dossiers/interi- eurs/interieurensembles september 2018 HEEMSCHUT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 5