Over Friese stinzen, staten en buitenplaatsen Excursies Nationaal Landschap Middag-Humsterland Overige excursies Vestingwerken in Brabant Kennisbijeenkomsten Zaterdag 29 september organiseert de Heemschut Groningen een excursie naar het Middag-Humsterland, een van de oudste cultuur landschappen van Europa, gelegen in het Groningse Westerkwartier. Een landschap dat zich laat lezen en dat zijn geheimen slechts prijs geeft aan de oplettende bezoeker. Ontdek hoe natuur en mens door de eeuwen heen dit landschap vorm hebben gegeven. Middag- Hum- Op zaterdag 6 oktober neemt de Heemschut Fryslan u per tou ringcar mee op een excursie langs stinzen, staten en buitenplaatsen in het noordoostelijk deel van Friesland. De excursie staat onder leiding van kunsthistorica Rita Radetzky, kenner bij uitstek van dit erfgoed. Op de buitenplaats Vijversburg te Tietjerk wordt u verteld over de gedurfde vernieuwing van de villa en het park en herleeft het verleden door het verhaal van freule Helena Mallinckroth (Audrey Stielstra). We rijden daarna door de streek de Trynwalden, ooit een geliefde woonplek van de Friese adel. De 12de-eeuwse Pauluskerk in Oudkerk getuigt daarvan. In de middeleeuwse kasteeltoren van de Schierstins te Veenwouden wordt de lunch gebruikt. We eindigen met de buitenplaats Fogelsangh State te Veenklooster. 10.15 uur Vertrek van NS-station Leeuwarden. Ca 17.30 uur Aankomst station Leeuwarden. De kosten bedragen 45,00 per persoon, opgave kan tot 28 september. sterland is in 2005 aangewezen als Nationaal Landschap vanwege zijn drie bijzondere kenmerken, waaronder het reliëf van oude dorpen op wierden, dijken en kwelders en het zeer open landschap. 10.20 uur Vertrek per touringcar vanaf station Groningen. Op boerderij Pabema te Zuidhorn is er koffie en een rondleiding, ook door de tuin. De boerderij is in 2013 uitgeroepen tot mooiste herbestemde boerderij van Nederland. Vervolgens bezoeken we het Kloostermuseum te Aduard. De lunch is in Niehove waar we de rond 1230 gebouwde kerk kunnen bekijken. Via Ezinge komen we bij Café Hammingh te Garnwerd, een voormalig veerhuis aan het Reitdiep. Ca 17.45 uur Retour station Groningen. Deelname bedraagt 44,50 voor leden, niet leden betalen 48,50. Op zaterdag 22 september organiseert Heemschut Drenthe een excursie naar Ruinerwold en het Reestdal, met onder meer een bezoek aan boerderij de Karstenhove. Meer informatie is te vinden in het juni- nummer en op onze website. Aanmelden kan tot 14 september. Op zaterdag 6 oktober organiseert Heemschut Brabant een excur sie naar vestingsteden in West-Brabant. Met de bus gaan we van Halsteren naar het sluizencomplex Benedensas uit 1824 (gemeente Steenbergen), gebouwd om het achterliggende land te beschermen tegen hoog water. In Bergen op Zoom wordt de Waterschans uit 1584 bezocht, die momenteel wordt gerestaureerd. Daarna brengt de bus ons terug naar Fort de Roovere waar we vanaf de nieuwe toren Pompejus een mooi overzicht hebben over de waterlinie. Op deze locatie krijgen wij het verhaal mee van hoe crowdfunding een belangrijke rol kan spelen in de ontwikkeling van erfgoed. 13.00 uur Start vanaf Fort Roovere in Halsteren met koffie en thee. De kosten bedragen 15,00 en 17,50 voor niet leden. De kennisbijeenkomst van Heemschut over Beladen Erfgoed vindt plaats op vrijdag 28 september. Locatie is het restaurant van camping de Goudsberg, Hessenweg 85, 6741 JP Lunteren. Kijk voor het programma op www.heemschut.nl of bel of mail voor informatie. De kennisbijeenkomst over het woonhuis en de particuliere eigenaar is gepland op vrijdag 30 november. Opgave voor excursies en kennisbijeenskomsten kan via www.heemschut.nl of 020-6225292 (ma/di/do) onder vermelding van naam, emailadres en uw mobiele nummer. september 2018 HEEMSCHUT 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 45