HEEMSCHUT Oliefabriek Insulinde wordt levendig hart10 Pieter Brink, Heemschut Drenth 28 Hou je hart vast in Goedereede32 J.C. Overvoorde: strijder op vele fronten34 Omslag: eRFcoeoveRenicinc En verder: INHOUD Erfgoed op het scherpst van de snede Inboedel Vredespaleis verkocht? Terebinth: passie voor begraafplaatsen Kerkgebouwen uit de periode 1800-1970 Een Europa zonder grenzen. Als we kij ken naar de internationale ontwikke lingen rond migratie en vluchtelingen lijkt dit ideaal op de helling te staan. Met de ondertekening van het verdrag van Schengen in 1985 werd onder meer door Nederland een grote stap gezet naar een Europa met vrij verkeer tussen personen. Sinds 2011 omvat het gebied zonder binnengrenzen 27 landen, waaronder 23 deel uit maken van de Europese Unie. In het Europees Jaar van het Cultureel Erfgoed 2018 is het goed om te beseffen wat ons bindt, niet wat ons scheidt. Daarom staat er op de cover een verlaten grenspost in Noord-Nederland, een bewuste keuze van de redactie. Slag bomen en douanehuisjes zijn definitief verworden tot erfgoed, alleen taal, bebording en andere wetten maken dat je in een ander land bent. In juni werd in Berlijn een Summit gehouden in het kader van het Europees Erf goedjaar. Heemschut was aanwezig te midden van Europese ministers van cultuur, evenals een vertegenwoordi ging van een internationale groep van jonge professionals. Zonder de top geen draagvlak, maar dat geldt evenzo voor de onderkant van de ladder. En het waren juist de jongeren die met een frisse blik en methodiek de Sum mit tot een succes maakten. De call to action, hier in Berlijn door Europa Nostra gelanceerd steunt Heemschut van harte, met daarbij speciale aan dacht juist ook voor deze nieuwe gene ratie die 'grenzeloos' opgroeit! De grensovergang Bourtange-Neurhede. Foto: Eric le Gras I# Heemschut Actief 14 Bedreigd - Gered 20 Fred Hoek uit De Rijp 22 Gastcolumn Antoinette Laan 27 Verenigingsnieuws 31 Gentse erfgoedstrijders 36 Hooibergenterrein Hassel 38 Excursies 45 Voordeel als Heemschutter 46 Karei Loeff, directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 3