Buitenmuseum Zelf kijken in Hasselt? 'Van Oerbos tot Hooiland' is een nieuw project, dat het verhaal van de hooicultuur vanaf de wording van de IJsseldelta vertelt. Deze 'land schapsbiografie' wordt uitgevoerd door het Kenniscentrum Landschap van de Rijksuniversiteit Groningen en zal worden gepresenteerd in het bezoekerscentrum. Zie ook: www. hooidelta.nl. Samen met Jouk Huisman organiseerde Velsink in 2014 een werkconferentie waar alle betrokkenen - van overheden tot de huurders van de hooibergen, van Staats bosbeheer tot een woningbouwvereniging en van de RCE tot de Stichting Kennisbe- houd Hooibergen Nederland - meedachten over de toekomst van het verrommelde ter rein. In overleg met een groot aantal par tijen kwam er een ambitieus plan voor een nieuwe invulling. Velsink: 'Geen programma van eisen, eerder een programma van mogelijkheden.' Het plan voorziet onder andere in de bouw van een informatiecentrum over de hooicul tuur en zal een fysieke plaats geven aan het Nederlands Hooibergenmuseum dat nu alleen online te bezoeken is. Velsink: 'We willen ook hooibergen uit andere delen van Nederland naar Hasselt brengen en een overzicht bieden van de Nederlandse hooi- bergbouw en hooicultuur. Er komen onder andere traditionele hooibergtypen als de schuurberg en de steltenberg. Die bieden de mogelijkheid om de begane grond te gebrui ken als atelier, kantoor of vergaderruimte.' En dat is nodig, want er moet geld verdiend worden om de herbestemming te betalen. Op een leeg deel van het terrein is ruimte voor nieuwbouw, bijvoorbeeld begeleid wonen of een B&B in hooibergachtige gebouwen, zegt Velsink: 'Er zijn mogelijkheden genoeg om het terrein nieuw leven in te blazen.' Het zijn forse ingrepen en Velsink onderkent dat het karakter van het terrein gaat ver anderen: 'Dat kan niet anders vanwege de exploitatie. We proberen wel de oorspron kelijke indeling van het terrein te bewa ren en de hooibergen zo goed mogelijk te restaureren. Zo moet een buitenmuseum van Nederlandse hooibergtypen ontstaan. Nu alle betrokkenen meewerken en de gemeente Zwartewaterland ons vroeg om de uitvoering voor te bereiden, is het zoe ken naar een exploitant begonnen. Dat wordt een flinke klus, maar het terrein biedt genoeg kansen. Ik verwacht dat we een goede kandidaat kunnen vinden.' Initiatiefnemers Adriaan Velsink (links) en Jouk Huisman. Het hooibergenterrein heeft geen eigen adres. Neem de parallelweg van de weg van Hasselt naar Zwart sluis, de N331 en sla na een kleine kilometer rechtsaf de Stadsweg op richting Rouveen. Na ongeveer drie honderd meter ligt rechts het hooi bergenterrein. Heemschut publiceerde eerder over het hooibergenterrein in 2016, afle vering 1, pagina 13. Het masterplan in 3D. Mogelijkheden voor herbestemming. Bron: Buro Greet Bierema en De Velde Architecten. j5.i|ïT»ïi|iil!'!!!'»!: «li i. iiiilnirrmm tn. september 2018 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 39