Unieke Belgische modelschool vraagt bescherming S! In Vlaanderen ontdekte het Agentschap voor Onroerend Erfgoed in 2013 de enige nog bestaande Belgische modelschool, op aangeven van enkele buurtbewoners. Vandaag pleit hun werkgroep voor het behoud van dit cultureel erfgoed. Op die wijze kan ook de huidige huurder van het schoolgebouw, een lokale armenwerking, zijn activiteiten in het gebouw of minstens in de buurt blijven voortzetten. Dolf Broekhuizen, Hannes De Zutter en Evert Vandenberghe Bijzonder prototype Gentse erfgoedstrijders De landelijke modelschool na verplaatsing naar de huidige wijk 'Ottergemse Dries' bij het UZ Gent. De unieke Belgische modelschool werd gebouwd als voorbeeld voor landelijke gemeenten die nieuwe klassen nodig had den om te voldoen aan de nakende onder wijswet van 19 mei 1914. Deze baanbre kende wet voorzag voor het eerst in de Belgische geschiedenis recht op onderwijs voor elk kind tussen zes en veertien jaar. Met de presentatie van het prototype van een landelijke modelschool tijdens de uni versele wereldtentoonstelling van 1913 te Gent, toonde de Belgische Staat hoe zij via het onderwijs de strijd tegen de plattelands- vlucht zou voeren. Een fenomeen dat toen in heel Europa gekend was. De modelschool die in 1913 te zien was op de wereldtentoonstelling had twee lokalen: een grote jongensklas voor zeventig leer lingen en een kleinere meisjesklas voor vijftig leerlingen. De lokalen zijn onderling niet met elkaar verbonden, maar beschik ken over een eigen portiek met garderobe, zodat het een destijds bijzondere typologie was (ook internationaal). De school stond in het 'Modern Dorp' en was bedoeld als voorbeeld voor Vlaamse gemeenten die te maken kregen met de op handen zijnde vernieuwing van de onderwijswetgeving. Naast de twee klassen lag een overdekte speelplaats. Achter de school lag een ruim schoolplein met gebruikelijke buitentoilet ten (gescheiden voor jongens en meisjes) en een grote schooltuin om de leerlingen vertrouwd te maken met landbouwgebrui- ken. Onmiddellijk na de expo werd het gebouw binnen de stad ruim één kilome ter verplaatst naar de huidige locatie waar het de naam Sint-Gerardusschool kreeg en 36 UT september 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 36