De straat Houtrot Bloembakken Toeristenfuik? De Achterstraat is een van de oud ste straten van Goedereede. Het is van oudsher een schurenstraat. Het Zuid-Hollandse stadje kent al sinds de 16de eeuw het fenomeen van de stadsherenboer, die aan de Markt of de Noordzijde Haven woonden en hun dubbele dwarsdeelschuren onder andere aan de Achterstraat hadden. Ze bereikten die schuren via een hou ten of stenen koetshuis in de tuin. tendeels intact. 'Hier stonden een paar jaar geleden nog tien koeien,' zegt De Gans en dat kan kloppen. De schuren aan de Ach terweg zijn gebouwd door boeren die hun land in de omgeving hadden, maar zelf in Goedereede woonden. De schuur die nu eigendom is van de HHK, was de laatste die dienst deed als stal. Het is een prachtige schuur, die je eigenlijk zo zou moeten laten. Maar leegstand leidt doorgaans tot verpaupering en dat is ook hier het geval. De houtrot slaat toe en De Gans vreest voor instorting bij een flinke storm. De houten muur die grenst aan de kerkzaal moest al plaatsmaken voor beton blokken. 'De HHK', zegt De Gans, 'heeft wel degelijk oog voor erfgoed, maar wil de schuur ook praktisch bruikbaar maken. Hoe dat gaat uitpakken is de vraag, maar je houdt je hart vast.' Als je verder de Achterstraat inloopt, gaat de gele klinkerbestrating over in keitjes. De zwartgeteerde wanden van de schuren aan de even kant van de straat ogen redelijk gaaf. Zelfs de achterkant van een super markt detoneert niet echt, al wordt die wel gebruikt voor de bevoorrading. Glasvormgeefster Ellen van der Bok komt in haar tot atelier omgebouwde schuur toch met bedenkingen: 'Overal staan afvalcon tainers en geparkeerde auto's en een rou teplanner stuurt verkeer onze straat in. Dat rijdt zich regelmatig vast en kan beter een andere route kiezen.' In het atelier van Van der Bok waren eerder een aardappelgroothandel en een visbedrijf gevestigd en daarvoor moet het een boe renschuur geweest zijn. Ze ziet de straat achteruitgaan: 'De stadsrondleiding komt hier al niet meer langs en omdat steeds meer huizen als vakantieverblijf verhuurd worden, neemt de onderlinge solidariteit af.' Later mailt ze nog, dat haar partner met het idee kwam om bloembakken te plaatsen. Die kunnen het aanzien van de straat verbe teren en het verkeer remmen.: 'De Achter straat kan echt wel weer een mooie straat worden, ook voor toeristen.' Aan de oneven kant van de Achterstraat lig gen de tuinen van de huizen aan de haven van Goedereede tussen monumentale pan den die soms aan het verpauperen zijn. Op sommige plaatsen denkt de gemeente al aan handhaving. Andere huizen zijn zo ingrijpend verbouwd, dat ze de status van monument niet meer verdienen en feitelijk vogelvrij zijn. Een oude stoepsteen met een afbeelding van Kaïn die Abel vermoordt, is een bijna een verademing. De schuur, die is gekocht door bouw- en timmerbedrijf Van Huizen dat in de Achter straat is gevestigd, is dat niet. De aannemer Achterstraat met containers. Rigoureus verbouwde schuur. stalt er nu zijn wagenpark, maar hij heeft plannen om er toeristenverblijven in te vesti gen. Een kwestie van hergebruik dat, net als bij De Levensbron, verpaupering kan voor komen. Maar hoe gaan de bouwplannen van de aannemer eruitzien en zal de Ach terstraat geen toeristenfuik worden? Ook in Goedereede is het zoeken naar de juiste balans tussen erfgoedbelang, hergebruik en economisch nut. Vooral de gemeente heeft daarbij een stevige verantwoordelijkheid. september 2018 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 33