Agrarisch erfgoed in De Ronde Venen Handhaving Een stil drama aan de Provincialeweg 14 in Vinkeveen, gemeente De Ronde Venen. Waar in 2006 nog een unieke ronde veestal stond, rest nu sinds dit voorjaar een aantal deels ingestorte muren en een berg riet, waaronder de restanten van de kap. Karei Loeff de gemeente doen? Suggestie is dat er g een koper komt, die de stal wil herstellen en herbestemmen. De huidige eigenaar j*T is daartoe niet in staat. Verder verval zal Z3 onherroepelijk leiden tot een groter verlies aan waarden. Heemschut Utrecht hoopt dat dit bijzondere O rijksmonument met nummer 514698 niet de archieven in zal gaan als gesloopt en afgevoerd. Wellicht zou verplaatsing naar het Cl) Openluchtmuseum, het Rundveemuseum of een andere locatie ook een optie zijn. boerderij werd zo licht mogelijk uitgevoerd in verband met de slappe bodem ter plaatse. Een extra stoep voor de hoofdingang werd in de loop der tijd noodzakelijk. Het is echter niet de verzakking die deze boerderij parten speelt, maar het slechte onderhoud aan het rieten dak. Inmiddels vallen de gaten erin. Dat is voor de gemeente een reden om tot een aanschrijving over te gaan. Hier lijkt instandhouding onwil van de eigenaar. Met een dwangsom probeert de gemeente grip te krijgen op de situatie. In 1925 werd in opdracht van Jac. van der Weijden een ronde veestal ontworpen door architect B. van Rinsum te Wilnis. De cir kelvormige plattegrond was vernieuwend ten opzichte van de traditionele rechthoe kige stallen: er was meer ruimte tussen de koeien om te melken en het voederen was eenvoudiger. De veestal, met een door snede van twaalf meter, bood ruimte aan 21 koeien. Een soortgelijke stal aan de Bovendijk 31 in Wilnis was al eerder verloren gegaan. De aanwijzing van dit laatste voorbeeld van een experimentele veestal eind vorige eeuw in het kader van het Monumenten Selectie Project leidde destijds niet tot bezwaar. De eigenaar, die op hoge leeftijd is, heeft de instandhouding echter op zijn beloop gela ten. Een zware storm deed dit voorjaar de rest. De vraag is: wat nu? De gemeente Ronde Venen is in gesprek gegaan met de eigenaar. Maar wat kan 30 september 2018 Een ander object in dezelfde gemeente waar ook een instandhoudingsprobleem is ontstaan, bevindt zich aan de Industrieweg 30 in Mijdrecht. Deze kop-romp boerderij uit 1879 is een voor de provincie Utrecht uitzonderlijk bouwtype. De stichters van de boerderij kwamen uit Noord-Holland. De In beide gevallen is een compliment aan de gemeente De Ronde Venen voor haar kor date optreden in deze op zijn plaats. Heem schut Utrecht hoopt op resultaat en zal van zich laten horen indien er stappen gezet dienen te worden tot behoud van beide rijksmonumenten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 30