Rioolslib Isolatie geen oplossing Duurzame monumenten Kleinschalig werkt beter en dat is wat de stichting beoogt. Bij dat overschakelen moeten we niet beginnen bij de nieuwbouw, want daar valt weinig te win nen. Bestaande woningen in wijken uit de jaren vijftig, zestig en zeventig van de vorige eeuw, daar moet je zijn om echt verder te komen. Als het even kan, moeten de bewo ners van die wijken zelf het initiatief nemen en samenwerken in de uitvoering.' Het groene gas kan volgens Brink gepro duceerd worden uit rioolslib. Interessant natuurlijk, maar de vraag is wat dat met Heemschut te maken heeft. Brink: 'Rus tig maar, dat komt heus wel. Het rioolslib verwerk je met elektriciteit van zonnepa nelen die is opgewekt tijdens piekuren met overcapaciteit, tot groen gas dat een zeer aanzienlijk deel van ons aardgasverbruik kan overnemen. We hebben het onderzocht en het is haalbaar, onder andere omdat de infrastructuur voor het vervoer van het gas er al ligt.' Het onderzoek dat Samen Energie Neutraal liet uitvoeren, wees bovendien uit dat iso latie veel minder zoden aan de dijk zet dan algemeen wordt aangenomen. Brink: 'Groen gas, warmtepompen en zonne- of windener gie zijn samen veel effectiever. En jawel, het heeft even geduurd, maar daarmee zijn we dan toch bij Heemschut aangekomen.' Voor al die nieuwe technologieën zijn name lijk nieuwe installaties nodig: 'Laten we Ansen, een dorpje in de buurt van Dwin- geloo, als voorbeeld nemen. De stichting is daar samen met de bewoners bezig om het dorp energieneutraal te maken. Er komt een weide met zonnepanelen, de woningen krijgen warmtepompen en in het dorp staat straks ook een proefinstallatie die rioolslib of varkensmest vergist en omzet in groen gas.' Dat zal je terugzien in het dorpsbeeld, maar het alternatief is ingrijpender, zegt Brink: 'Bij dat alternatief moet je toch in de eer ste plaats denken aan isolatie. Dat is niet alleen weinig effectief, maar het leidt ook tot ingrijpende aanpassingen in oudere pan- den, bijvoorbeeld door het aanbrengen van een extra isolerende schil binnenin of juist rondom de woning. Dat kun je voorkomen door een combinatie van maatregelen die de duurzaamheid bevorderen. Kijk maar hier in huis. Of beter gezegd, voel maar. We gebruiken die technieken hier al en als het koud is buiten, hebben we het behaaglijk warm. In de zomer is het juist lekker koel. Met andere woorden: het werkt.' Een weide met zonnepanelen zoals Ansen die krijgt, kun je inpassen in het landschap: 'Daarover hebben we het in de commis sie gehad. Volgens medecommissielid en landschapsarchitect Lon Schöne vraagt het vooral om maatwerk per landschaps type. In Drenthe kun je de panelen verlaagd aanbrengen, zeg maar in een kuil. Hoe dat moet, zie je onder andere in Zeeland. Je kunt ze ook vlakker en daarmee minder opvallend neerleggen dan tot nu toe gebrui kelijk is. De panelen op mijn eigen dak lig gen ook niet in de ideale stand ten opzichte van de zon, maar de opbrengst is ruim vol doende. Een hoogte van drie meter zoals je bijvoorbeeld bij een grootschalig project bij Tweede Exloërmond ziet, is echt niet nodig.' Brink werkt ook mee aan de restauratie van de havezate Oldengaerde, die niet ver van Dwingeloo ligt: 'Daar doen we een proef met een energieconcept dat toepasbaar is in monumentale panden. We werken met een bodemwarmtepomp, die zorgt voor wandverwarming en, zonder de constructie aan te tasten, een hele ruimte op tempera tuur brengt. Zo herstel je ook nog eens de originele situatie, want radiatoren worden overbodig. Het verschil met vroeger is wel, dat je niet alleen warm blijft als je vlakbij de open haard staat. De hele ruimte voelt behaaglijk aan en dat is weer een voor waarde voor de toekomstige exploitatie.' Terug naar Ansen, zegt Brink: 'Daar en bij voorbeeld ook in dorpen als Zweeloo, Rui- nerwold of Nijeveen, zijn het de dorpsbe woners die het initiatief nemen. Dat is de enige manier om een kans te geven aan kleinschalige projecten, waar de bevolking ook rechtstreeks van kan profiteren. Het alternatief is dat grote investeerders of boe ren het heft in handen nemen en vlaktes vol zonnepanelen aanleggen.' Het is die grootschaligheid waar Heemschut Drenthe bang voor is. Brink: 'We hebben hier nog relatief veel open ruimte. Daar zijn we blij mee, maar het maakt ons landschap ook kwetsbaar. In het noorden van de pro vincie, onder andere in het Hunzedal, zie je dat er al plannen zijn voor de aanleg van grootschalige velden met zonnepanelen. Je moet niet over je heen laten walsen door dat soort ontwikkelingen. Het kan en het moet echt anders.' Gelukkig denkt het Drentse provinciebestuur ook in de richting van kleinschaligheid, zegt Brink: 'Maar Nederland is nu eenmaal een land van slopers en in Drenthe dreigen we nog steeds ons landschap uit te leveren aan de projectontwikkelaars. Dat moeten we voorkomen en dat lukt het beste met kleinschalige projecten die gedragen worden door de bevolking. Is nu duidelijk hoe mijn verhaal over duurzaamheid rechtstreeks aanluit op de idealen van Heemschut?' september 2018 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 29