Pieter Brink, Heemschut Drenthe Vrijwilliger op stap Een gesprek met Pieter Brink, architect en lid van Heemschut Drenthe, verloopt anders dan je zou verwachten. Brink begint niet over erfgoed of landschap, maar over duurzaamheid en de noodzaak om te stoppen met gebruik van fossiele energiebronnen. Pas later legt hij uit waarom erfgoed en landschap daar baat bij hebben. Eric le G ras Energie neutraal Lever de open ruimte niet uit aan grote investeerders Pieter Brink bij zijn huis in Dwingeloo. Eerst dus maar de duurzaamheid en daar voor hoeft Brink zijn huis niet uit. Hij woont in zijn eigen ideaal: een uiterst energiezuinig huis, dat niet is aangesloten op het aard- gasnet. Gelukkig is de thee die hij inschenkt wel goed heet, maar de energie die daar voor nodig was, komt van een warmtepomp en van zonnepanelen op het dak. Het huis is zijn eigen ontwerp en hij bouwde het een jaar of vier geleden wel met hulp van fami lie en vrienden, maar voornamelijk zelf. Het bouwmateriaal bestaat zo veel mogelijk uit hergebruikte materialen, waaronder oude houten platen, stoeptegels en zelfs para chutes. Het aanrecht rust op een oud verkeers bord dat in de buurt van Dwingeloo stond, maar het blad is van nieuw glas: 'Je kunt niet alleen gerecyclede spullen gebruiken, soms is nieuw gewoon beter.' Die combina tie van veel oud en weinig nieuw levert een fraai resultaat op. Het huis, gelegen aan een zandwinningsplas op het platteland bij Dwingeloo, is bovendien goed ingepast in het landschap. Maar over architectuur of landschap wil Brink nog niet praten. Hij heeft het liever over de stichting Samen Energie Neutraal: 'We willen grote delen van het Nederlandse woningbestand zo snel mogelijk energie neutraal maken. Dat wil niet zeggen dat we van het gas af moeten. Waarschijnlijk is dat niet eens haalbaar. We kunnen wel overschakelen van aardgas o Foto's: auteur 28 UT september 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 28