Gastcolumn Antoinette Laan is woordvoerder Cultuur en Ruimtelijke Ordering voor de VVD in de Tweede Kamer. Jong geleerd, oud gedaan Ik vind dat kinderen al op jonge leeftijd betrokken moeten worden bij cul tureel erfgoed. Toen ik klein was maakten wij in het weekend een rondje door de regio. Mijn vader vertelde dan over de achtergrond van een molen, kasteel of kerk. Indrukwekkend en interessant, dat was het altijd. Mede door de uitbundige vertelkunsten van mijn vader. Erfgoed maakt Nederland en houdt tevens de geschiedenis levend. Erfgoed kan ook op steeds meer steun en waardering uit de maatschappij rekenen. Wijken zijn vaak rondom historische kernen gebouwd en het erfgoed vormt dan ook daadwerkelijk het kloppende hart van de gemeenschap. Het trotse gevoel komt steeds vaker bovendrijven, omdat de lokale identiteit mede te ontlenen is aan de bouwwerken. Ik zie in steeds meer coalitieprogramma's van gemeenten dat erfgoed een prominentere rol krijgt. Steden en dorpen willen graag beschermen wat ze hebben en hetgeen ze hebben dan ook graag aan de buitenwereld laten zien. De toeristische mogelijkheden bieden volop kansen! Ik vind het een goede ontwikkeling dat er meer aandacht is voor wat ons laat herinneren aan het verleden. Mijn vader nam mij op sleeptouw en ver telde bijvoorbeeld in Friesland over terpen en boerderijen. Dat heeft mij op jonge leeftijd doen realiseren dat wat we om ons heen hebben een rijke geschiedenis kent. Door middel van interactieve programma's kunnen jon geren meer betrokken worden bij het erfgoed bij hen in de buurt. Met de klas riddertje spelen in een kasteel of bij de molenaar op bezoek om te zien hoe graan wordt gemalen. Cultuureducatie op locatie. Door kinderen meer te betrekken bij de historische aspecten van ons mooie landschap creëren we waardering voor de toekomst. Waardering zorgt voor besef over hoe belangrijk monumenten zijn voor de kwaliteit van de leefomgeving. Ik ben ervan overtuigd dat deze waardering kan worden omgezet in het actief behouden van erfgoed. Bijvoorbeeld door het bewonen van monumenten. Het wonen in een karakteristiek monument moet in de toekomst wel betaalbaar blijven. Daar zet ik me dan ook voor in. We hebben twee moties ingediend om te onderzoeken of monumenten een vrijstelling kunnen krijgen van de onroerendezaakbelasting en of de regels met betrekking tot verduurzaming van monumenten kunnen worden versoepeld. Hoe minder regels, hoe beter. Zo houden we monumenten in stand en blijft erfgoed een bijzondere plek in onze samenleving houden. september 2018 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 27