Vrijwilligers Terebinth Bronzen sculptuur op een graf op De Nieuwe Ooster, Amsterdam. van een graf zomaar verdwijnen. Zouden ze niet hergebruikt kunnen worden? Worden ze wel herkend als kunst? Van begraafplaats beheerders kun je niet zonder meer ver wachten dat ze ook nog kunstkenners zijn. Aandacht hierop vestigen is vaak afhanke lijk van particulier initiatief. Ik herhaal maar eens: alles bewaren gaat natuurlijk niet, maar drie keer nadenken voor je iets teloor laat gaan, is wel raadzaam. En hiermee komen we meteen op een ander terrein van het funeraire erfgoed: de niet te onderschatten bijdrage die vele vrijwilligers- groepen leveren aan de instandhouding van (historisch) funerair erfgoed. Rond steeds meer oude begraafplaatsen ontstaan groe pen vrijwilligers die zich hiervoor inzetten. Ze organiseren zich in een stichting of als werk groep van een historische vereniging. Ze voelen zich verantwoordelijk voor het kleine onderhoud en hebben contact met formele eigenaren (bijvoorbeeld gemeenten) als er een keer iets groots moet gebeuren. Het zijn doorgaans ook deze mensen die rond leidingen en andere activiteiten organiseren. Bijvoorbeeld tijdens de jaarlijkse Week van de Begraafplaats, die mede door Terebinth georganiseerd wordt. Zo laten ze het 'stenen archief' spreken. Dit creëert draagvlak voor begraafplaatsen. Zonder dat zijn die beteke nisloos en uiteindelijk vaak ten dode opge schreven. Bert Lever is voorzitter van Terebinth Terebinth is een onafhankelijke stich ting die zich inzet voor het behoud van funerair erfgoed in Nederland. Behoud van en aandacht voor waar devolle begraafplaatsen en grafmo numenten staat daarbij voorop. De stichting beijvert zich voor een goede en respectvolle zorg voor onze doden en hun nabestaanden. Binnen de stichting verzamelen men sen zich die geïnteresseerd zijn in dit erfgoed en die zich ook daadwerke lijk inzetten voor hun toekomst. De stichting ondersteunt waar moge lijk het particulier initiatief en advi seert desgevraagd, maar soms ook op eigen initiatief begraafplaatsbe heerders. Het initieert overleg met beleidsmakers, omdat het vaak ont breekt aan landelijke afstemming tussen verschillende spelers. Terebinth probeert zoveel mogelijk mensen bij het funeraire erfgoed te betrekken. Om die reden geeft de stichting onder andere een kwartaal blad uit met allerlei informatie over wat er op het funeraire terrein te zien en te beleven is; het wordt aan de donateurs van de stichting toegezon den. Terebinth organiseert daarnaast ook informatieve bijeenkomsten en excursies. Natuurlijk is er een website en de stichting is actief op de soci ale media. Elke steun is welkom. Het funeraire erfgoed is helaas nog steeds ondergewaardeerd en onderschat. Informatie is te vinden op www. terebinth. nl 26 september 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 26