Special Aanleg van begraafplaatsen Biodiversiteit Monumenten en kunst andere landen worden 'belangrijke doden' bij elkaar gelegd. Denk aan Westminster Abbey in Londen, waar veel 'grote' Britten bijgezet zijn. Andere landen kennen bijvoorbeeld een pantheon waar nationale beroemdhe den geëerd worden. Iets dergelijks kennen we in Nederland niet of nauwelijks. Het ligt ook niet zo in onze aard. Graven van Neder landers die grote bijdragen leverden aan de Nederlandse samenleving of daarbuiten, liggen - vaak tamelijk anoniem - verspreid over het hele land. Zo ligt Johannes Diderik van der Waals (1837-1923) die in 1910 de Nobelprijs voor natuurkunde ontving op De Nieuwe Ooster in Amsterdam en Matthijs Siegenbeek (1774-1854), die in 1804 ver antwoordelijk was voor de eerste officiële spelling van het Nederlands, op de begraaf plaats Groenesteeg in Leiden. Er zijn geluk kig enkele initiatieven om dergelijke graven uit de anonimiteit te halen. Ook Terebinth probeert hier een bijdrage aan te leveren. Leiden, begraafplaats Groenesteeg. Detail van de grafsteen van Matthijs Siegenbeek (1774-1854). Als een begraafplaats nieuw aangelegd wordt, moet er natuurlijk nagedacht worden over het ontwerp. Dat is in het verleden op heel wat verschillende manieren gebeurd. Vaak werd er een stuk grond gereserveerd waarop vervolgens in rechte rijen graven gepland werden. Maar er zijn ook schit terende 'begraafparken' aangelegd door landschapsarchitecten als Jan David Zocher (1791-1870) en Leonard Antony Springer (1855-1940). Dit zijn vaak prachtige plek ken geworden om te verblijven. Waarbij men Joodse begraafplaats Nijkerk met opvallend veel korstmossen op de grafzerken. zich kan afvragen waarom er eigenlijk maar zo weinig bankjes zijn op oude begraafplaat sen. Begraafplaatsen vergen zorgvuldig onderhoud; oude bomen moeten misschien vervangen worden en wat betekent dat dan voor het 'beeld' van zo'n begraafplaats? Soms wordt een ontwerp met voeten getre den en verrijst ineens een gebouwtje mid den in de zichtlijn. Net als bij graven zelf blijft alertheid geboden. Een ontwerp is sneller vernield dan hersteld. In een aantal gevallen zijn naast het land schappelijk ontwerp ook nog de oorspron kelijke gebouwen aanwezig zoals een kapel, aula of baarhuisje. Dan is er sprake van bewaard gebleven ensembles. Zeker hier ook raken de werkterreinen van Heemschut en Terebinth elkaar. Van het ontwerp naar biodiversiteit is maar een kleine stap. Begraafplaatsen, zeker de oudere, kunnen zich ontwikkelen tot plek ken waar veel planten en dieren zich thuis voelen. Je hoeft het nieuws maar te volgen om te weten dat het aantal insecten in ons land in enkele decennia tijd ten min ste gehalveerd is. Minder insecten betekent minder vogels en minder bestuiving van planten, ook van voedselgewassen. Voor vogels betekent bovendien de grootschalige isolatie van woningen een enorme reductie van het aantal nestgelegenheden. Begraafplaatsen zijn oorspronkelijk vrijwel altijd buiten de bebouwde kom aangelegd. Inmiddels liggen ze er vaak middenin. Ze kunnen heel goed dienen als een groene long voor de stad. Met een beetje aandacht voor het onderhoud (daar waar mogelijk liever geen gladgeschoren gazon) en de beplanting is het de plaats bij uitstek voor flora en fauna. Extensief beheer maakte zo van de begraafplaats Groenesteeg in Lei den een zeer soortenrijk gebiedje. Er komen maar liefst 27 soorten bijen en 17 soorten zweefvliegen voor. En bij recent onderzoek op begraafplaatsen op de Veluwe werden maar liefst 250 soorten korstmossen aan getroffen. Er liggen hier voor begraafplaat sen veel mogelijkheden, vaak nog onbenut. Op begraafplaatsen is altijd wel iets van bijzondere kunst te ontdekken. Soms hoog opgaand monumentaal werk, vaak ook klei ner en bescheidener. Soms als apart kunst werk, veel vaker als versiering of herinne ringsteken op een graf. Op zo'n graf kun je dan ineens een klein bronzen vogeltje vinden of een ontroerend glasmonumentje. Grote monumenten kennen meestal wel bescher ming als rijks- of gemeentelijk monument. Bij kleine monumentjes en versieringen is dit dikwijls niet het geval. Die kunnen bij ruiming september 2018 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 25