Special Wat is funerair erfgoed? Begraafplaatsen Stenen archief Markante personen 2UN Bij funerair erfgoed denken velen meteen aan grafmonumenten op begraafplaatsen. Dat is niet ten onrechte, maar er valt veel meer onder. Ook de gebouwen op begraaf plaatsen kunnen tot het erfgoed behoren, net als het ontwerp van een begraafplaats of een urnenmuur. Funerair erfgoed bevindt zich ook in (oude) kerken. Denk aan zerkenvloeren en monu mentale tombes. Zoals bij veel erfgoed: we moeten er voortdurend attent op zijn dat het niet verdwijnt of beschadigd raakt. Om maar even bij die oude kerken te blijven. In de komende jaren zullen duizenden kerken aan de eredienst onttrokken worden en - als ze niet afgebroken worden - een nieuwe func tie krijgen. Voor je het weet verdwijnt de zer- kenvloer dan onder het beton van een dans vloer en wat doe je met het grafmonument dat er staat? Alles bewaren gaat natuurlijk niet, maar drie keer nadenken voor je iets teloor laat gaan is wel raadzaam. Iedereen die wel eens over begraafplaatsen wandelt, weet hoe verschillend ze kunnen zijn. Over het algemeen zijn de begraafplaat sen in het zuiden van ons land monumenta- ler en in het noorden meer bescheiden van aard. In Groningen en Friesland vind je dan ineens wel weer rijkversierde grafstenen vol eindigheids- en eeuwigheidssymbolen. Israëlitische begraafplaatsen hebben weer een geheel eigen ordening en markeringen op de zerken. En zo hebben tal van bevol kingsgroepen hun eigen uitingsvormen op begraafplaatsen. Oude begraafplaatsen hebben vaak een geheel eigen sfeer en bekoring. Soms wordt er helemaal niet meer begraven. Wat er nog over is aan grafbedekkingen hebben we veelal te danken aan het feit dat graven eer tijds uitgegeven werden met 'eeuwigdurend' recht. Van de 19de-eeuwse en een flink deel van de 20ste-eeuwse grafcultuur in Neder land is dan ook nog het nodige te zien. In de laatste tientallen jaren is eeuwigdurende grafrust een zeldzaamheid geworden. Als de rechten verlopen zijn, wordt er geruimd. Maar wie zorgt ervoor dat er straks ergens in Nederland nog een grafveld overblijft met van die gepolijste marmeren grafzerken met zo'n golfje aan de bovenkant die zo kenmer kend zijn voor graven van rond de laatste eeuwwisseling? Ze zijn aan het verdwijnen of staan op de nominatie geruimd te worden. Als je op een begraafplaats rondloopt, bevind je je in zekere zin in een 'stenen archief'. Op nagenoeg alle graven is basale informatie over personen te vinden en vaak ook nog iets over familieverhoudingen. Soms is er meer op een steen. Zo kunnen we bij voorbeeld in Purmerend op een grafsteen lezen: 'Zijn leven was liefde en strijd voor zijn ideaien Bond voor Staatspensionnering Moderne Arbeidersbeweging Ned. Ver. tot Afschaffing Alcoholhoudende Dranken' of in Lunteren 'Oprichter K.N.A.', het fanfareor kest Kunst Na Arbeid. Hiermee komen we meteen op het terrein van de lokale geschie denis. Op begraafplaatsen zijn natuurlijk graven te vinden van mensen die lokaal een belangrijke rol speelden. Samen vertellen ze de dorps- of streekgeschiedenis. Op steeds meer begraafplaatsen worden routes langs dit soort graven uitgezet, op de meeste is dit echter (nog) niet het geval. Soms nemen beheerders van begraafplaatsen hiervoor zelf het initiatief. Vaak ook zijn het lokale vrijwilligers die zich inzetten voor het vertel len van de verhalen die zo'n begraafplaats in zich bergt. Het stenen archief: het is een ondergewaardeerde bron voor onderzoek! Zeker in de dood is iedereen gelijk. Toch hebben sommige mensen gedurende hun leven een markante rol gespeeld, bijvoor beeld in de geschiedenis van ons land en soms zelfs ver daarbuiten. In een aantal Grafstenen met eindigheids- en eeuwigheidssymbolen op het kerkhof van Loppersum. 24 september 2018 Biografische informatie op een grafzerk. Oude Algemene Begraafplaats Purmerend.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 24