Bescherming tegen ontwerparmoede fes Nieuwe leden Regelmatig melden zich nieuwe leden bij Heemschut. Maar wie zijn zij en waarom voelen zij zich betrokken bij de bescherming van ons erfgoed? In deze rubriek introduceren we de nieuwkomers bij Heemschut. Deze keer Fred Hoek uit De Rijp. Eric le Gras Raadhuis veiliggesteld Van timmerman naar projectleider Fred Hoek voor de schouw van het raadhuis in Graft. Het lidmaatschap van Heemschut stond al een tijdje op het verlanglijstje van Hoek: 'Ik geniet dagelijks van het erfgoed om mij heen en wil dat mijn kind en kleinkinderen dat kunnen blijven doen.' Hoek (73) zet zich daarom actief in voor de erfgoedbescher ming in zijn thuishaven, het Kennemer- land: 'Ik ben onder andere archivaris en bestuurslid van de oudheidkundige vereni ging, gevestigd in het raadhuis in Graft. De voormalige gemeente Graft-De Rijp wilde het raadhuis verkopen, maar dorpsbewo- ners verzetten zich daartegen. Met steun, onder andere van Heemschut, konden we de verkoop voorkomen.' De oudheidkundige vereniging deelt het raadhuis nu met een dependance van museum In 't Houten Huis in De Rijp en de dorpsbewoners kunnen er ook trouwen: 'De toekomst van het pand is zo vooreerst weer veiliggesteld.' Hoek is ook op andere manieren actief voor de cultuurhistorie van het Kennemer- land. Hij schreef boeken en artikelen over het gebied waar hij is geboren en getogen en helpt bij het realiseren van een carillon met 43 klokken in de kerktoren van De Rijp: 'Ik ben al een tijdje met pensioen, maar ze weten me nog te vinden. Niet dat ik dat erg vind, ik doe het met liefde.' Het vrijwilligerswerk van Hoek sluit aan bij zijn activiteiten voor hij met pensioen ging. Hij begon als timmerman en werkte zich op, eerst tot bouwkundig tekenaar en uiteinde lijk tot projectleider voor architecten bij de bouw of verbouw van monumentale panden zoals de Tweede Kamer en het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Ook de ver bouwing van het Concertgebouw, inclusief de bouw van de nieuwe vleugel, vond plaats onder zijn verantwoordelijkheid. Dat geeft Hoek recht van spreken als hij zijn mening geeft over de verbouw van monu menten. Hij is bang voor 'ontwerparmoede': 'De simpelheid en fijnzinnigheid waarmee vroeger werd gebouwd, zie je niet meer. Datzelfde geldt trouwens ook vaak voor nieuwbouwprojecten. Dat betekent dat we steeds meer voorbeelden kwijtraken van hoe het zou kunnen en vooral ook hoe het zou moeten en dat betekent dat bescher- mingswerk steeds noodzakelijker wordt. Gelukkig heeft een plaats als De Rijp een beschermd dorpsgezicht met ca honderd monumenten. Zulke plekken moet je koes teren en daarom ben ik lid geworden van Heemschut.' 22 UT september 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 22