Sluis III herontdekt? Omgevingsplan Zeeland HEEMSCHUT /I NOORD-BRABANT Tilburg - 'Sluis III is verwaarloosd'. Dat meldde een betrokken Tilburger, deskundig op het gebied van waterwerken aan Heemschut. Sluis III is een rijksmonumentaal sluizencom- plex in het Wilhelminakanaal bestaande uit de sluis met sluisdeuren, een pompgebouw, een bedieningsgebouw en sluiswachterswoningen. De sluis met bijbehorende gebouwen dateert uit 1917 en is sinds kort niet meer in gebruik. De nieuwe sluis die er pal naast ligt, regelt nu het waterniveau. De sluis is 100 jaar in bedrijf geweest. Voor de kenners: het betreft hier de laatste nog werkende dubbele bajonetsluis van Nederland. De functie van het elektrisch aan gedreven pompstation is het opkrikken van het waterpeil, nadat het gezakt is door het schut ten van de sluis. De architectuur van het pompstationsgebouw tje is opvallend. Veel aandacht is besteed aan dit functionele gebouw dat deels is opgenomen in een dijkverhoging. Het dak is gedekt met kruispannen en heeft een verlengd dakschild. De voorgevel heeft drie opgeklampte deuren met ijzerbeslag. De verticale lichtopeningen met glazen bouwstenen breken de gevelwand en maken het gebouw karakteristiek. De sluiswachterswoningen zijn gebouwd in ambachtelijk traditionele stijl. Van het dubbele woonhuis was de linkerzijde bestemd voor de sluisknecht en het rechterdeel voor de sluis wachter. De woningen zijn gaaf gebleven (totaal twee verbouwingen op honderd jaar), het pomp station ook, maar het hele ensemble, met sluis en sluisdeuren, verdient wel beter onderhoud. Heemschut heeft aan Rijkswaterstaat en de gemeente Tilburg gevraagd het ensemble te onderhouden. Rijkswaterstaat zoekt naar een manier om het monument meer zichtbaar en beleefbaar te maken. Ideeën en mogelijkheden zijn: een kweekvijver voor vis in het nu afge sloten compartiment, een fietsroute en thea tervoorstellingen in en rondom het complex. Miriam van den Dries ZEELAND In Middelburg bestaat de B.V. Monumentenbe- heer 25 jaar. Tere gelegenheid daarvan werd een boekje uitgegeven met een overzicht van gerestaureerde panden, zoals de Stadsschuur en de weegbrug. Tegelijkertijd wordt het Pro vinciaal Omgevingsplan herzien. De formele termijn vraagt daarom, maar ook de verheffing van de Zeeuwse Kustvisie tot echt provinci- aal beleid vindt Heemschut belangrijk. Recre atieve wildgroei aan de kust doen landschap en erfgoed geen goed. Bij een recreatieplan in Domburg staat Heemschut bijvoorbeeld op de bres voor het behoud van het gebouw waar de eerste overzeese telefoonkabel van Nederland aan land kwam. In het nieuwe Omgevingsplan worden, en dat is nieuw, een honderdtal historische boerde rijen aangemerkt als waardevol. Heemschut actief heeft wel om verduidelijking gevraagd van de selectie, waarom geen tweehonderd? Speelt particuliere instemming bij zo'n selectie een rol? Maar belangrijker nog; wat is de betekenis van een dergelijke selectie van boerderijen met status in de praktijk. En wat met mooie histo rische boerderijen die er ook toe doen als die verkommeren zonder genoemd te zijn? Het vooruitzicht van het beëindigen van een groot aantal boerenbedrijven, vraagt om een actievere opstelling van de provincie. De Noord-Hollandse actie Red de Stolp staat niet op zichzelf. Er wordt veel verdiend aan recreatie en toerisme, terecht een van de economische pijlers van Zeeland in datzelfde Omgevingsplan. Cultuurhistorisch erfgoed, zeker ook op het platteland, is daarvan een belangrijke drager. Wordt het niet eens tijd om de provinciale ambi tie te verhogen en met een aardig startkapitaal datgene te doen wat B.V. Monumentenbeheer in Middelburg vijfentwintig jaar lang succesvol heeft laten zien? Heemschut Zeeland wil daar voor een lans breken in haar reactie op het con cept Omgevingsplan. De stichting Het Zeeuws Landschap laat in de praktijk, in staat gesteld door legaten, ook al het goede voorbeeld zien: een Zeeuws landschap met boerderijen waar het verval is gekeerd. Heemschut Zeeland gaat binnenkort met deze initiatiefnemers om de tafel zitten. Oscar Huiskamp Traditionele schuur op Tholen nog volop in gebruik. september 2018 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 19