HEEMSCHUT t /I Mooiste boerderij van de provincie Meer verstedelijking in Haarlem Villa Vondelstraat niet verbouwen V actief UTRECHT De 17de-eeuwse langhuisboerderij Kromwijk uit Cabauw is door de Boerderijenstichting Utrecht uitgeroepen tot de mooiste boerderij van 2018. Blikvanger van het rijksmonument zijn het sier- metselwerk in de voorgevel, de muurankers en vele ruiten in de vensters. De eigenaren beslo ten vijftien jaar geleden afscheid te nemen van het traditionele boeren en zijn het agrotoerisme ingegaan. Verspreid over de provincie telt Utrecht ca 3.200 historische boerderijen van voor 1946. Zij maken deel uit van het agrarisch cultuur landschap. Dit is het geheel van linten of clus ters van boerderijen met karakteristieke bijge- bouwen en geriefbeplanting in een historische verkaveling met kenmerkend slotenpatroon, wetering en kades. De provincie Utrecht heeft meer dan zeshonderd agrarische rijksmonu menten. Heemschut Utrecht houdt zich actief bezig met het behoud van dit cultureel erfgoed. Een recent voorbeeld is de redding van een dwarshuisboerderij in Cabauw, genaamd de Leeuwenburg. In nauwe samenspraak met de bewoners is een plan van aanpak gemaakt en een door Heemschut aanbevolen restauratie architect aangetrokken. De restauratieplannen zijn in volle gang en worden naar verwachting dit najaar afgerond. Martha de Wit NOORD-HOLLAND Haarlem - De provinciehoofdstad heeft een prachtig historisch centrum en getuige de belangstelling voor wonen in die stad, een prettig woonklimaat. De consequentie van de opgave er in Nederland een miljoen woningen bij te bouwen, zou zijn dat tot 2040 in Haarlem tot 25% meer woningen moeten komen: nu 77.000, over twintig jaar 15.000 tot 20.000. Dat is een grote opgave, omdat Haarlem niet veel grote bouwlocaties heeft en zal intensi vering van verstedelijking de oplossing moe ten bieden. In 2016 organiseerde Heemschut Noord Holland samen met haar lokale partner Historische Vereniging Haerlem een stadsdebat Gezicht op Haerlem door Jacob Ruysdael (1670). over dit issue. Sindsdien praten we mee in de klankbordgroep 'Verstedelijkingsstudie en toet singskader hoogbouw', die de gemeente eind dit jaar beleid en toetsingskader moet geven. Heemschut waakt voor te massieve verdich ting en hoogbouw in het historische centrum, de beschermde stadsgezichten en in het zicht van het prachtige stadssilhouet. Onderwijl ziet het ene na het andere plan met verdichting en solitaire torens het licht, meestal buiten het centrum. In het centrum loopt een planvorming in het Gonnetgebied: naast te betreuren sloop en massieve woonblokken zouden twee torens moeten verrijzen, die bovendien het stadssil houet van Haarlem ernstig gaan verstoren. De gemeenteraad dringt aan om een toetsingska der voor de hoogbouw aan te reiken om het ontwerpbestemmingsplan te kunnen beoorde len, maar het college van B&W wil niet wach ten. Na diverse overleggen met de ontwikkelaar en het stadsbestuur zonder resultaat, inspre ken bij de raadscommissie en media aandacht, blijft Heemschut waakzaam en zal haar visie en bezwaren op het ontwerpbestemmingsplan indienen. Dit project is voor Heemschut de lakmoesproef om hoogbouw in het centrum te voorkomen. Peter Koppen, AMSTERDAM Heemschut Amsterdam luidt de noodklok over de verbouwing van de villa Vondelstraat 87. De eigenaar wil een complete etage aan de villa toevoegen. In een brief aan het Dagelijks Bestuur van Stadsdeel West vraagt Heem schut om uiterst terughoudend te zijn met de geplande uitbreiding van het gebouw. De villa werd in 1881 gebouwd, maar niet beschermd als monument. Het pand heeft slechts de status 'orde 3' gekregen en is daar door minimaal beschermd. Volgens de commis sie is de waarde van de villa niet zozeer gelegen in de kwaliteiten van het pand, maar veel meer als onderdeel van de Vondelstraat. De Vondel straat is nog vrijwel gaaf bewaard gebleven en vormt een uniek stedenbouwkundig en archi tectonisch ensemble in Amsterdam. De verbouwing is volgens Heemschut dan ook aanleiding om deze buurt aan te wijzen als beschermd stadsgezicht. Juist de samenhang die er op dit moment is in de straat aan het Von delpark is van grote waarde. Door de verbou wing/uitbreiding van individuele panden gaat die samenhang langzaam maar zeker verloren. Ver gelijkbare ontwikkelingen zijn helaas op meer plekken te zien. In een brief aan de nieuwe gemeenteraad heeft Heemschut Amsterdam dan ook verzocht om te onderzoeken of enkele waardevolle straten en buurten aangewezen kunnen worden tot gemeentelijk beschermd stadsgezicht. Amsterdam heeft op dit moment drie van dergelijke stadsgezichten. Norman Vervat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 17