1 E M HEEMSCHUT SI Door het oog van de naald f" B—i !lmmn 11 Verzoeken aangehouden actief GELDERLAND Doesburg - Het oude Hanzestadje aan de Gel derse IJssel leed in financieel opzicht een kom mervol bestaan. Eind jaren 60 was de middel eeuwse binnenstad goeddeels onbewoonbaar verklaard. Veel historische, vervallen panden werden vervangen door eigentijdse nieuwbouw. In 1974 werd het stadsbeeld van Doesburg toegevoegd aan de lijst van beschermde stads en dorpsgezichten. Hierbij werd met nadruk het aanzicht van de stad vanaf de IJsselbrug benoemd. De geest van toen, blijkt nu diep weggestopt in een klemmende bureaulade. De afgelopen decennia is een transportbedrijf te groot geworden voor het haar toegeme ten industrieterrein. Een strategisch denkende directie, een overambitieuze wethouder en een zwakke raad, gesteund door een gedeputeerde van dezelfde signatuur als de wethouder, blijken een giftige politieke cocktail. Zij tuigden een werkgroep op die het plan vatte om de bedrijf- sexpansie te faciliteren in de Fraterwaard, een van de nog gave uiterwaarden van de IJssel direct zichtbaar vanaf de IJsselbrug. Een kwets baar en beschermd stadsbeeld in het mooiste rivierenlandschap van Nederland werd opnieuw bedreigd. Nu door een werkgroep, getrokken door de wethouder en voor tonnen gefinancierd werd met gemeenschapsgeld! Met de overmoed van een zekere grootheidswaan menen zij de Natura-2000 bestemming van het beoogde gebied te kunnen trotseren. Alle seinen stonden op rood, zoals de bovengenoemde wet op het stadsgezicht en de Provinciale Omgevingsvisie uit 2017, waarbij logistieke bedrijven kunnen expanderen in de Betuwe en niet overal moeten worden rondgestrooid. Bovendien is er sprake van de weigering van de grondeigenaar (Stichting Landgoed Twickel) om grond af te staan. Gelei delijk kantelde de betrokkenheid van de burgers. Van aanvankelijke goedgelovigheid in de voor spelde honderden arbeidsplaatsen, naar weer stand door het zich realiseren van de exorbitante schaal van de beoogde gebouwen. Mede dankzij een groeiende weerstand onder de bevolking werd het plan recentelijk ingetrokken. Meindert W. van den Berg geplande loods Martinikerk J I;saal brug groot Doesburg: huis 300 m lm [fllil - 1 L i h u. |4 n i.i ij 11 l| 1111111 i u 1 N OVERIJSSEL Deventer - Al eerder meldden wij dat Heemschut Overijssel samen met het Cuypersgenootschap een verzoek aan de gemeente Deventer heeft gedaan tot aanwijzing van zes gebouwen tot gemeentelijk monument. Onlangs liet wethou der Frits Rorink in een onderhoud beide erfgoe dorganisaties weten, dat ambtelijk een project voorstel wordt voorbereid om de zes gebouwen in relatie tot de bredere context, inclusief finan ciële consequenties in een overdrachtsdossier voor te leggen aan het nieuwe college. Vanwaar deze houding van de gemeente? Al enige tijd zijn erfgoedorganisaties betrok ken bij het opstellen van de cultuurhistorische waardenkaart van Deventer, inclusief het bui tengebied. De gemeente wil deze voor de invoering van de Omgevingswet gereed heb ben. Heemschut was al ingeschakeld bij een succesvolle proef voor een waardenkaart van het Deventer Sluiskwartier. In de waardenkaart zullen de beschermde waarden, attentiewaarden, identiteitswaarden en indifferente waarden worden aangegeven. Met een lijst objecten die een attentiewaarde hebben gekregen. Dat is erfgoed waarvan par tijen vinden dat die wezenlijk meegenomen dient te worden in het ruimtelijk proces. De gemeente heeft dan een inspanningsverplich ting om de bescherming vast te stellen. Of ze moeten worden toegevoegd aan de gemeente lijke monumentenlijst of dat borging moet gaan plaatsvinden via een bestemmingsplan. De erfgoedorganisaties zijn de afgelopen jaren in de gelegenheid gesteld om objecten met een attentiewaarde aan de lijst toe te voegen. Op 7 juni hadden de erfgoedorganisaties een informatiemiddag met de gemeente over de voortgang van het project. Tijdens deze bijeen komst werd duidelijk dat de gemeente Deventer nog veel werk te verrichten heeft om het erf goedbestand op orde te krijgen. Heemschut Overijssel en het Cuypersgenoot schap vinden het overigens jammer dat nog geen positieve beslissing op het verzoek is gekomen, maar begrijpen de samenhang in ver dere ontwikkelingen, waaronder de financiële ondersteuning in het onderhoud van erfgoed. Peter Dekker Naoorlogs erfgoed in een fraaie groenvoor ziening, ontwerp ir C. de Heer. 16 september 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 16