Boerenerfgoed bedreigd DRENTHE Nieuw-Annerveen - Makkelijk zo'n jaartal op een Drentse boerderij. Kun je zien uit welke tijd deze stamt. 'Mis', zegt bouwhistoricus Hans Ladrak uit Erica. 'Zo'n jaartal geeft aan wanneer er iets veranderd is aan de boerderij.' Ladrak vertelde dat op 23 mei in Nieuw-Annerveen tijdens de ledenbijeenkomst van Heemschut Drenthe. Die vond plaats in het bezoekerscentrum van Het Drents Landschap genaamd Egberts Lent. Een lent was een laad- en losplaats voor turf, die in dit geval naar Groningen verscheept werd. Drie entwintig leden van Heemschut en Het Drents Landschap kwamen op de bijeenkomst af. Het was een prachtige avond en na de brood maaltijd en een korte wandeling naar het rivier tje De Hunze, spraken bouwhistoricus Hans Ladrak en Heilien Tonckens van de werkgroep Boerenerven over het Drentse boerenerfgoed. Dat erfgoed wordt bedreigd, onder andere door de afschaffing van de fiscale aftrek van kos ten voor restauratie en onderhoud van monu menten. Die afschaffing treft vooral kleine Boerderij Egberts Lent in Nieuw-Annerveen. objecten. Heemschut Drenthe wijst daarom op www.petities.nl waar u uw handtekening kan zetten. Bestuur en leden van Heemschut vol gen vooralsnog het standpunt van de Federa tie Instandhouding Monumenten. Heemschut Drenthe besteedt dit jaar extra aandacht aan het boerenerfgoed in de provincie. De excur sie op zaterdag 22 september (zie elders) staat ook in het teken van het Drentse boerenerf- goed. Het concept van de Omgevingsvisie van de provincie Drenthe sluit geen enkele plek uit van windmolen- en zonneparken. Heemschut Drenthe ziet dit als een ernstige bedreiging van landschap, natuur en boerenerfgoed. Theo Wortel de landheren buitenplaatsen en parkbossen aangelegd, die stonden via lanen met elkaar in verbinding. In het parklandschap, dat deels in eigendom is van It Fryske Gea, wordt al enige tijd aan een cultuurhistorisch herstel plan gewerkt. De omringende parkbossen en cultuurgronden vallen dan wel niet binnen het Beschermd Dorpsgezicht Oldeberkoop (1987), maar maken historisch gezien daar weldegelijk deel van uit. Heemschut heeft dan ook bezwaar gemaakt tegen de aantasting van het cultuurhistorisch waardevolle landschap door de aanleg van de zonnepaneelvelden met omringende hekwer ken en benodigde bebouwing. Dit doet zwaar afbreuk aan de belevingswaarde van het gebied. Heemschut Fryslan spreekt de hoop uit dat de gemeente Ooststellingwerf het plan afblaast en samen met de bewoners en de belangheb benden om tafel gaat om met elkaar andere plekken aan te wijzen waar wél zonnepanelen kunnen worden geplaatst. Paula Voorthuijsen september 2018 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 15