Karakteristieke panden in kaart Tegen zonnepaneelvelden Loppersum Molenbosch 0 Nieuw-Annerveen Deventer Cabauw Doesburg 0 Monster FRIESLAND Haarlem Amsterdam' Loppersum - De gemeente Loppersum maakt onderdeel uit van een van de oudste cultuur landschappen van Nederland en wordt geken merkt door de kleine, idyllische wierdedorpen tussen de open ruimte van akkers, weiden, waterwegen en maren. In de gemeente is recent de gebouwde omgeving in kaart gebracht en zijn karakteristieke panden geselecteerd. In Groningen speelt dat vanuit de provinciale omgevingsverordening alle gemeenten hun (gebouwd) erfgoed in kaart moeten hebben gebracht en dat karakteristieke en beeldbepa lende panden moeten worden aangewezen en opgenomen in bestemmingsplannen. Dit heeft eigenlijk twee aanleidingen: - het is belangrijk dat elke gemeente zijn cul tuurhistorische kwaliteiten kent en in zijn (juri dische) beleidsdocumenten heeft opgenomen. - de aardbevingsproblematiek vraagt om 'gericht keuzes maken'. Bij de huidige discus sie over versterking en mogelijk vervangende nieuwbouw is het zéker voor een gemeente in het epicentrum van het aardbevingsgebied van belang te weten wat behoudenswaardig is voor de totale ruimtelijke kwaliteit en iden titeit van de gemeente! Zo is ook in 't Zandt een inventarisatie uitge voerd en zijn panden geselecteerd om vervol gens te worden opgenomen als karakteris tiek in het bestemmingsplan (met daarin een 'sloopvertragende' procedure om behoud te genereren). Maar volgens Heemschut Gronin gen was deze lijst niet compleet! Onder andere Hoofdstraat 51 (eigendom van de NAM) en een prachtige monumentale notariswoning aan het begin van dezelfde straat (particulier eigen dom) waren niet geselecteerd. Heemschut heeft de eigenaresse van de nota riswoning geholpen om een zienswijze in te dienen voor de karakteristieke, monument waardige woning uit ca 1860. Gelukkig heeft de gemeente de zienswijze laten toetsen door de gemeentelijke monumentencommissie en waren zij het geheel eens met Heemschut Gro ningen. De notariswoning is toegevoegd aan de lijst van karakteristieke panden. Op dit moment overweegt de gemeente Loppersum ook gemeentelijke monumenten op verzoek te gaan aanwijzen. Heemschut Groningen zal zeker ook dan de eigenaresse helpen om status voor haar pand te verkrijgen! Molenbosch - Heemschut Fryslan heeft bij de gemeente Ooststellingwerf bezwaar gemaakt tegen de ontwerp-omgevingsvergunning voor zonnepaneelvelden ter grootte van twee hec tare in het Molenbosch bij Oldeberkoop. Het is Heemschut een raadsel dat de gemeente raad akkoord ging met deze ontwikkeling mits de zonnepanelen er voor maximaal dertig jaar liggen. Dat wil zeggen dat een hele generatie niet van het wandelgebied It Fryske Gea in dit historische waardevolle parklandschap kan genieten. Om de doelstelling in 2030 energieneutraal te zijn te halen, heeft de gemeente Ooststelling werf een aantal grootschalige zonnepaneelvel den in het buitengebied bestemd. Deze velden worden of zijn inmiddels aangelegd. Het was dan ook een onaangename verrassing voor bewoners en recreanten bij Oldeberkoop dat het gemeentebestuur, buiten alle plannen om, een particulier initiatief voor aanleg van zon nepaneelvelden op twee weilandjes ter weers zijden van een oude laan in het Molenbosch toestaat. Tegen het plan is alom fel verzet. Het parklandschap rond het vroegere bestuurs centrum Oldeberkoop kent al een lange his torie. Al sinds de 18de eeuw werden hier door 14 september 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 14