Subsidie voor alle stolpen in het verschiet? De provincie Noord-Holland gaat onderzoeken of de subsidieregeling voor onderhoud en herbestemming van monumenten kan worden opengesteld voor alle 5000 eigenaren van stolpboerderijen. Die toezegging deed gedeputeerde Jack van der Hoek eind juni tijdens de afsluiting van de campagne Red de Stolp. Daarmee heeft de campagne, waarin Heemschut de aanjager was, een belangrijk resultaat behaald. Christian Pfeiffer logisch onderzoek 16de-eeuwse bouwspo- ren blijken te hebben. De campagne Red de Stolp werd eind juni afgesloten op de Grote Stolpendag in Ven huizen. Op die dag werd door het Steunpunt Monumenten Archeologie Noord-Holland onder andere Vierkant achter de stolp 2.0 gepresenteerd. Een vernieuwde handreiking voor gemeenten over hoe om te gaan met stolpboerderijen in het landschap. Op die dag overhandigde Heemschut direc teur Karel Loeff meer dan 2250 handte keningen die de afgelopen maanden door Heemschut, de Boerderijenstichting Noord Holland 'Vrienden van de Stolp' en het West fries Genootschap werden ingezameld. De handtekeningen werden aangeboden aan de provinciale Statenleden Tom Buijtendorp (D66) en Nico Salm (PvdA) om aandacht te vragen voor de stolpenproblemen. Na de overhandiging maakte de Noord Hollandse gedeputeerde Jack van der Hoek bekend om in ieder geval het openstellen van de subsidieregeling voor alle eigenaren van stolpboerderijen te gaan onderzoeken. De Statenleden beloofden daarnaast ook politiek aandacht te gaan vragen voor ver dere beschermingsmaatregelen om de stille stolpensloop te stoppen. Karel Loeff met statenleden Tom Buijten dorp links en Nico Papineau Salm rechts. Om aandacht te vragen voor de verdwij nende stolpboerderij in de provincie Noord Holland, werd eind vorig jaar de aftrap gegeven voor de campagne Red de Stolp. Heemschut werkt hierin nauw samen met de Boerderijenstichting Noord-Holland 'Vrienden van de Stolp' en het Westfries Genootschap. Red de Stolp kent twee belangrijke doelen: enerzijds moet de publieksbewustwording voor de stolpboer derij worden vergroot en anderzijds worden provinciale en lokale politiek opgeroepen om beschermingsmaatregelen te nemen, zodat stille sloop van de boerderijen gestopt wordt. Het eerste doel, de bewustwording onder het publiek, is belangrijk omdat veel Noord Hollanders nog onvoldoende beseffen dat de piramidevormige boerderij een uniek beeld in het provinciale landschap vormt. Door de aandacht daarop te vestigen, wordt waardering gekweekt, zo denken Heem schut, de Boerderijenstichting en het West fries Genootschap. In de maanden mei en juni werd daarom onder andere een grote fotowedstrijd rondom stolpboerderijen georganiseerd. Er werden meer dan 150 foto's ingestuurd. Het tweede doel is vooral een actiepunt, om de politiek te overtuigen dat maatrege len hard nodig zijn om de stolpboerderij te beschermen. Maar 11% van de resterende stolpen is aangewezen als rijks-, provinci aal- of gemeentelijk monument. De andere, 89%, zijn vogelvrij en kunnen in principe gesloopt worden zonder sloopvergunning als er geen beschermingsmaatregelen in bijvoorbeeld een bestemmingsplan zijn opgenomen. Per jaar verdwijnen zo tiental len stolpen waarvan sommigen na archeo- september 2018 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 11