Oliefabriek Insulinde wordt levendig hart van Cruquius Jaap Kamerling Huisje Insulinde ligt aan de Cruquiusweg 91 in Amsterdam. Zelden heeft Heemschut Amsterdam zo lang en zo vasthoudend een pand verdedigd tegen dreigende sloop. Een markant gebouwtje uit 1913 met rationa listische invloeden en nog een origineel tegeltableau. Het was het kantoor van de NV Oliefabrieken Insulinde in Bajoewangi op Java. Gespecialiseerd in de productie van kokosolie, die vanuit Nederlands-Indië naar de Entrepothaven op het Cruquiuseiland werd vervoerd. Met bijbehorende fabrieks- bebouwing een staaltje van koloniale archi tectuur. In 2011 zagen we dichtgetimmerde ramen en grote gaten in het pannendak, maar het tegeltableau met opschrift 'Oliefabrieken Insulinde' nog goed zichtbaar. Heemschut klom onmiddellijk in de pen. De aangevraagde sloopvergunning moest resoluut geweigerd worden. Behoud en her bestemming van het stukje erfgoed in het tot woon- en werkgebied te herontwikkelen schiereiland zou meer sfeer kunnen geven. De markante fabrieksgebouwtjes hebben meer dan genoeg erfgoedwaarde. Gelukkig waren in de planvorming de behoudens- waardige objecten al in kaart gebracht. Hun positie was echter zwak. Stonden ze de gewenste ontwikkeling in de weg, dan zouden ze gesloopt kunnen worden, stond in het ambitiedocument. Maar men erkende gelukkig wel de waarde van identiteit en diversiteit van het gebied. Heemschut pleitte dus opnieuw krachtig voor behoud. Aanvankelijk dreigde het toch mis te gaan. De toenmalige eigenaar liet de bebouwing verpauperen, mogelijk om nieuwbouw te kunnen realiseren. Heemschut Amsterdam schreef opnieuw brandbrieven naar het stadsdeel met een dringende oproep tot noodherstel. Er werd met passie ingespro ken in de deelraad. En dan verschijnt er uit eindelijk toch een groot zeil ter bescherming tegen regen en storm. Eind 2011 schrijft het stadsdeel geen sloopvergunning te zul len geven voordat er duidelijkheid is over de ontwikkelingsplannen. Het ziet een mooie inpassing daarin wel zitten. Ontwikkelaar en belegger Amvest, eigenaar van de gebouwen van de oliefabriek, begint vervolgens enthousiast te raken. Cruquius 1.5 wordt nu in de visie van Amvest het levendige, nieuwe hart van het gebied met plek voor horeca, kleine ondernemers en speelgelegenheid voor kinderen en dat alles in een groene setting. De oorspronkelijke bebouwing wordt gereno veerd en herbouwd met speciale aandacht voor behoud van karakteristieke details zoals het tegeltableau met de verwijzing naar het exotische verleden. Huisje Insulinde is in ver band met zichtlijnen ietsje verplaatst, maar herbouwd. Er komt een kleinschalige bier brouwerij van Bruut Bier met proeflokaal en gaat rond de zomervakantie open. Het linker deel van het Pompgebouw wordt gerenoveerd en de aanpalende loods is gesloopt. Deze is vervangen door een serre-achtige nieuw bouw ten behoeve van een restaurant. Ook komt er een groot terras. Het Ketelhuis wordt gerenoveerd en hiervoor wordt gedacht aan kleinschalige detailhandel. Het Ketelhuis was er slecht aan toe en de renovatie is daardoor wat vertraagd. Een leuk succes voor Heem schut, dat beloond wordt voor de vasthou dendheid en een mooi project voor Amvest. Impressie van de eindsituatie. Op de voorgrond het herbouwde Insulinde-huisje met erachter het Ketelhuis en het Pompengebouw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 10