WKyM Gilde van Vrijwillige Molenaars Koren- en pelmolen Aeolos Nederland telt 1300 gediplomeerde molenaars. Daar moet een examen voor worden afgelegd. Zoals hier op de molen De Zwaan in Lienden. Maar wie nu, 70 jaar later, naar de molen wereld kijkt, ziet een compleet ander beeld. Er zijn nog steeds ruim 1200 molens in Nederland en dat aantal groeit zelfs zacht jes. Waar in 1948 nog tal van molenwrak ken door het land waren te vinden, is dat tegenwoordig een zeldzaamheid. Vanaf de jaren '50 trekt een enorme restaura- tiegolf over het land met een hoogtepunt in de jaren '60 en '70. Molens worden in kaart gebracht, de staat wordt gedocumen teerd en veel geld komt beschikbaar om de monumenten te redden van de ondergang. In 1948 heeft De Hollandsche Molen het in ieder geval al voor elkaar gekregen om het besef en de belangrijkheid van de molen voor Nederland op het netvlies te krijgen. De jaren daarna wordt er vanuit het Rijk ook stelselmatig flink geïnvesteerd in restaura ties. Met de invoering van de Monumenten wet in 1961 en het Europees Monumen tenjaar in 1975 worden belangrijke stappen gezet in de monumentenzorg en in het bijzonder krijgen molens steeds meer aan dacht. Nederland sluit de molen in het hart. Eind 2017 is het Nederlandse mole naarsambacht ingeschreven op de Repre sentatieve Lijst van Immaterieel Cultureel De Aeolus is een koren- en pelmo len in Adorp, gemeente Winsum, in de provincie Groningen. De naam Aeolus verwijst naar de windgod uit de Griekse en Romeinse mythologie. De molen werd in 1851 gebouwd. In 1981 werd de molen nog ingrijpend gerestaureerd en is tot in de jaren negentig op vrijwillige basis in bedrijf geweest. De molen, die als een van de weinige molens in Groningen nog particulier eigendom is, verkeert momenteel in een slechte staat van onderhoud en kan pas na een res tauratie weer draaien. Heemschut heeft de gemeente Winsum meer dere malen verzocht om iets aan dit ernstige verval te doen. 8 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 8