Rapenburg 25, Leiden Nederland heeft een aantal monumenten waarbij het gebouw en het interieur één geheel vormen: interieurensembles. Het gaat om kerken, buitenplaatsen, bestuurs gebouwen, maar ook boerderijen en woon huizen. In enkele gevallen is het samenspel van huis, interieur en omgeving als een heid bedacht en ontworpen en zo uitge voerd. Een prachtig voorbeeld daarvan is het Jachthuis Sint Hubertus op de Veluwe. De architect ontwierp niet alleen het huis, maar ook de meubels, het tafelzilver en de lampen. De meeste ensembles echter zijn in de loop der tijd gegroeid. Heemschut heeft zich in 2016 ingezet voor de mogelijk heid tot bescherming van interieurensem bles. Dat vinden we noodzakelijk, omdat in tegenstelling tot de zogenaamde nagelvaste onderdelen, de roerende objecten vaak niet zijn beschermd. Heemschut pleit dan ook bij de minister van OCW voor aanwijzing van de belangrijkste interieurensembles. In samenspraak met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed zijn dit voorjaar 72 representatieve interieurensembles met hun bijzondere verhalen op een digitale kaart gezet. De RCE promoot de pagina via Facebook en Pinterest. Een voorbeeld van een van deze bijzondere interieurensem bles is de Bibliotheca Thysiana in Leiden. Hier is, behalve het gebouw - een ontwerp van stadsarchitect Arent van 's-Gravesande uit 1653 - ook de collectie van de Leidse jurist Thysius van grote waarde. De collec tie, bestaande uit 2500 banden, wordt nog altijd beheerd door het Legatum Thysianum. Allerlei wetenschappen, van theologie tot astronomie en van geschiedenis tot medi cijnen, komen hier samen. Uniek is onder andere het atlaskastje uit omstreeks 1680, waarin de befaamde wereldatlas van Blaeu is ondergebracht. Ook in bredere zin komt erfgoedbehoud hier mooi samen: het rijksmonument is in bezit van onze 100-jarige zustervereniging Hen- drick de Keyser. De gemeente Leiden won bovendien in april de jury- en publieksprijs van de BNG Bank Erfgoedprijs 2018 en is dit jaar de beste Erfgoedgemeente van Nederland. www.cultureelerfgoed.nl/interieurensembles www.bibliotheek.universiteitleiden.nl juni 2018 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 5