Erfgoednieuws Kabinet trekt 325 miljoen extra uit voor erfgoed Publieke Werken, hoeksteen van de Amsterdamse School 1915-1935 Pim van Schaik maakte een vervolg op het succesvolle boek Piet Kramer. Bruggen bouwer van Amsterdam. In de opwindende bloeitijd van de Amsterdamse School, ruw weg tussen 1915 en 1935, werkten enige van de meest begaafde architecten korter of langer voor de Dienst der Publieke Wer ken. Zo was het befaamde 'Amsterdamse School-trio' Michel de Klerk, Piet Kramer en Joan van der Meij deeltijds in dienst bij de gemeentelijke instelling. Publieke Werken hield zich enerzijds bezig met de aanleg en het onderhoud van wegen, brug gen en beplantingen. Anderzijds bouwde het alsof het een lieve lust was. Vooral de afdeling Gebouwen ontwierp onder meer het Stadhuis aan de Oudezijds Voorburg wal, de Centrale Markthallen, tientallen scholen, universiteitsgebouwen, badhuizen en kantoren. Daarnaast werd de vormge In maart heeft minister Ingrid van Engelsho ven van OCW de Cultuurbrief gepresenteerd. Voor erfgoed betekent dit goed nieuws. Op 63 miljoen euro na, is het bedrag van 325 miljoen euro dat deze kabinetsperiode extra beschikbaar is gesteld - voor erfgoed ver deeld en bestemd voor bepaalde algemene doelen. Dit zijn de belangrijkste uitkomsten: Het revolving fund plus van het Natio naal Restauratiefonds wordt eenmalig versterkt met 30 miljoen euro. Voor restauraties van (grote) monu menten, waaronder kerken, is dit jaar 30 miljoen beschikbaar en de jaren daarna achtereenvolgens 30, 25 en 10 miljoen euro. Voor archeologie is in totaal ruim 30 miljoen beschikbaar. Dit wordt voorna melijk besteed aan onderwaterarcheo- logie en het werelderfgoed Schokland. 15 miljoen euro gaat naar monumen ten in Groningen in het aardbevingsge- bied. Er komen twee regelingen voor versterking van (groot) onderhoud. 13,5 miljoen euro is voor bestrijding van leegstand bij religieus erfgoed. In dit kader zijn onder andere kerkenvi- sies genoemd. De stichting Erkende Restauratiekwa liteit Monumentenzorg (ERM) en het Nationaal Centrum Erfgoedopleidingen krijgen de komende vier jaar een sub sidie. Er is vier miljoen euro beschikbaar voor oude ambachten onder de noemer volkscultuur. Wat betreft de fiscale aftrek zijn er op het moment van de deadline voor dit tijdschrift nog geen knopen doorgehakt. Voornemen is dat de fiscale aftrek (hoogte 40 miljoen Euro) zal verdwijnen, maar dat hier een subsidieregeling voor particuliere eigenaren ter grootte van 57 miljoen euro voor in de plaats komt. Op welke wijze hieraan precies invulling wordt gegeven en welke eigenaren er voor- of nadeel bij zullen hebben, was bij het ter perse gaan nog niet duidelijk. Heem schut volgt mede via de Federatie Instand houding Monumenten (FIM) de voorstellen op de voet. ving van bijvoorbeeld transformatorhuisjes en straatmeubilair verzorgd. Publieke Werken koos bewust voor Amsterdamse School-architecten. Direc teur Andries Bos wilde op het bureau 'moderne', eigentijdse architecten. Zelf haalde hij in 1911 Joan van der Meij bin nen, met in zijn kielzog Piet Kramer. Hij stimuleerde de directeur van de afde ling Gebouwen om meer talent aan te trekken. Door intensieve samenwerking ontstond een herkenbare huisstijl, sterk beïnvloed door het gedachtengoed van de Amsterdamse School. Het resultaat is nog overal in Amsterdam te zien en wordt nu getoond in een rijk geïllustreerd overzicht, waarin het toenmalige bureau Publieke Werken een persoonlijk gezicht krijgt. Het boek kost 24,50. Lezers van Heem schut kunnen het bestellen voor de spe ciale prijs van 19,50 inclusief verzend kosten via info@stokerkade.nl. juni 2018 HEEMSCHUT 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 45