Erfgoednieuws RED DE STOLP Om aandacht te vragen voor de verdwijnende stolpboerderij in de provincie Noord Holland, werd eind vorig jaar de aftrap gegeven voor de campagne 'Red de Stolp. Heemschut werkt hierin samen met de Boerderijenstichting Noord-Holland 'Vrienden van de Stolp' en het Westfries Genootschap. De campagne blijkt een enorm succes te zijn! Christian Pfeiffer Stolpencoach Duizenden handtekeningen Succes voor Red de Stolp De campagne kent twee belangrijke doelen: enerzijds moet de publieksbewustwording over de stolpboerderij worden vergroot en anderzijds worden provinciale en lokale poli tiek opgeroepen om beschermingsmaatre gelen te nemen, waardoor de stille sloop van de boerderijen gestopt moet worden. Het eerste punt, de bewustwording onder het publiek, is belangrijk omdat veel Noord Hollanders nog onvoldoende beseffen dat de piramidevormige boerderij een uniek beeld in het provinciale landschap is. Door de aandacht op die uniekheid te vestigen wordt waardering gekweekt, zo denken wij. Het tweede actiepunt, politieke maatre gelen, is nodig om de stolpboerderij te beschermen. Maar 11% van de resterende stolpen is aangewezen als rijks-, provinci aal- of gemeentelijk monument. De andere, 89%, kunnen daardoor in principe gesloopt worden zonder sloopvergunning als er geen beschermingsmaatregelen in bijvoorbeeld een bestemmingsplan zijn opgenomen. Per jaar verdwijnen zo tientallen stolpen, waar van sommigen na archeologisch onderzoek 16de eeuws blijken te zijn geweest. In de provinciale politiek is tijdens de cam pagne een breed besef gegroeid dat maat regelen nodig zijn. Zo wordt er een nieuwe provinciale richtlijn voor het behouden van de stolpen gelanceerd. Bovendien zijn stolpboerderijen en vooral de concentraties - de zogeheten stolpenlinten - aandachts punten tijdens de ontwikkeling van de nieuwe omgevingsvisies die de komende jaren gemaakt worden vanwege de invoe ring van de Omgevingswet. Ook zijn er plan nen voor het creëren van de functie van een 'stolpencoach', een medewerker van de provincie die actief werkt aan plannen voor herbestemmingen en transformaties van stolpboerderijen naar nieuwe functies, met het behoud van de stolpboerderij. Ondersteuning voor Red de Stolp is gevon den in een online petitie die duizenden keren is getekend. Deze handtekeningen worden aangeboden aan gedeputeerde Jack van der Hoek van de provincie Noord Holland. Voor Heemschut is de actie ook een mooie gelegenheid om de relaties met de lokale historische verenigingen te ver sterken. Op een bijeenkomst eind febru ari in de Beemster kwamen onder leiding van Heemschut, de Boerderijenstichting en het Westfries Genootschap tientallen vrijwilligers van historische verenigingen bij elkaar om te praten over de stolpboerderij. Daarmee werden ook de informele banden aangehaald. Op dit moment loopt er nog een fotowedstrijd waarbij mooie prijzen te winnen zijn. Kijk voor meer informatie op www.reddestolp.nl. Noord-Hollandser kan bijna niet, een stolpboerderij aan de Hazeweg in de Hargerpolder, nabij Schoorl. 44 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 44