Landfort gerevitaliseerd Balans en harmonie schapsarchitect Johan David Zocher jr. Ook is de uit Anholt afkomstige architect/aannemer Johan Übbing bij de herinrichting en verbou wing actief. Helaas is onduidelijk wie van de twee het huis zijn huidige vorm gaf. Wel is bekend dat Übbing de voor ons land unieke Ottomaanse of Turkse duiventil tekende en het huis voorzag van een heteluchtverwarming. Over dit in die tijd revolutionaire type huisver warming verscheen in 1823 in Wenen een eerste publicatie. De botanicus Luyken had in het ontwerpproces van de verbouwing voor een inpandige oranjerie gekozen. Behalve op Jagtlust te 's-Graveland zijn er in Nederland geen andere buitenplaatsen bekend met een inpandige oranjerie. Zocher voorzag het park met een variëteitenrijkdom aan planten en bomen. Hoewel het huis ruim onderkelderd is, situeerde de architect de keuken op de bel-etage waar ook de familie verbleef. Op dit uiterste puntje van ons land lijkt er wei nig sprake te zijn geweest van een upstairs- downstairs situatie. Vanaf 1823 tot aan 1970 bewoonden ver schillende opeenvolgende generaties Luy- kens Landfort. In de laatste oorlogsdagen vonden er heftige gevechten plaats die rampzalig voor Landfort uitpakten. Het grote koetshuis werd aan puin geschoten en het landhuis, duiventil en park leidden ernstige schade. Aan deze situatie veranderde wei nig tot de Stichting Geldersch Landschap Kasteelen de havezate met de omringende 48 hectare bos en landerijen in 1970 ver wierf. Nadat de Stichting Rhijngeest van restauratiearchitect Bob van Beek in 1999 de erfpacht voor een gulden op zich neemt, start een restauratie van het landhuis, de duiventil en het park. Nu is sEL met Stichting Geldersch Land schap Kasteelen een langdurige erfpacht overeengekomen en zal weldra een vol gende integrale restauratie van het huis en park aanvangen. Hierbij vormt de situatie die Johann Albert Luyken tussen 1823 en 1827 realiseerde het uitgangspunt. Dit betekent dat de stichting zich eerst zal richten op de herbouw van het verdwenen koetshuis, een Johann Albert Luyken (1785-1867). Drs. René W.Chr. Dessing, directeur stichting Erfgoed Landfort. Stichting Erfgoed Landfort, Hogestraat 14, 7078 BR Megghelen. www.erfgoedlandfort.nl facebook: erfgoedlandfort juni 2018 HEEMSCHUT 43 monumentale leifruitmuur en een kas. Deze herbouw is toevertrouwd aan restau ratiearchitect Edzard Prent. Hierna volgt het herstel van de historische moestuin, die rond een 18de-eeuwse visvij ver ligt. Verder zal het huis worden gerenoveerd en his toriserend worden ingericht met objecten voornamelijk uit de periode 1750-1850. Het park wordt hersteld op basis van het ontwerp van Johan David Zocher jr., waarbij de vroegere soortenrijkdom zal terugkeren. Dan zullen er naast talrijke andere bloeiende gewassen weer diverse soorten magnolia's op Landfort bloeien. Botanie zal op het toekomstige Landfort een belangrijk element vormen. Als tweede doelstelling zoekt sEL samen werking met de landelijke stichting Kastelen, historische Buitenplaatsen Landgoederen (sKBL) om samen een start te maken met het centrum ten behoeve van de Neder landse buitenplaatscultuur. Hiervoor wordt in het koetshuis een ontvangstruimte gecre- eerd om studiedagen, lezingen en andere relevante ontvangsten te kunnen organise ren. In dit kader is het aardig te vermelden dat sEL een overeenkomst afsloot met de Landfort ontwerp vermoedelijk Zocher ca 1825. Cornelie Marie Cremersstichting voor de plaatsing van een omvangrijke bibliotheek op Landfort met literatuur over kastelen en historische buitenplaatsen. Tot slot is er een derde, complexere uit daging. Eeuwenlang legden gefortuneerde Nederlanders met elkaar duizenden buiten plaatsen aan. Dat deden zij niet alleen voor status of investeringsdoeleinden, ze vonden daar ook balans en harmonie zoals natuur beleving, landschappelijke monumentaliteit, seizoenswisselingen, botanische genoegens, de aanwezigheid van allerhande dieren en nog veel meer. Dit verrijkte hen in immate rieel opzicht. Iets van die waardes en bele ving wil sEL aan toekomstige gasten geven. Dit wordt dé uitdaging voor medewerkers en toekomstige vrijwilligers van Landfort. U wordt van harte uitgenodigd om dit proces van bezieling en revitalisering op de web site van Landfort of via facebook te gaan volgen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 43