Centrum voor historische buitenplaatscultuur Op de Duits-Nederlandse grens nabij Megchelen, gemeente Oude IJsselstreek, ligt de onbekende havezate Landfort. Die plek wordt in 1434 voor het eerst in een document vermeld en slaat op een doorwaadbare plek in de rivier. In maart 2017 verwierf stichting Erfgoed Landfort het buiten. René W.Chr. Dessing Historische schets J.D. Zocher Havezate Landfort De doelstelling van de stichting Erfgoed Land- fort (sEL), een particulier initiatief, is een inte graal herstel van Landfort en directe omge ving. Verder wil sEL dienstbaar zijn aan de Nederlandse historische buitenplaatsen en zullen te zijner tijd bezoekers welkom zijn. Om deze doelen te kunnen realiseren, zal Land- fort eerst moeten worden gerestaureerd. In de lange geschiedenis van Landfort waren er vaak zorgen. Geregeld was het goed het bezit van lieden die het zich amper konden veroorloven. Telkens stuit men op namen van personen die hun schulden niet kunnen terugbetalen, te weinig geld voor onderhoud hebben of zelfs failliet gaan. Het gevolg is dat Landfort dikwijls werd verwaar loosd en nauwelijks enige allure had. Aan deze situatie kwam in 1823 een einde als de slechthorende oogarts Johann Albert Luyken de havezate koopt met geld van zijn kinderloze oudste zuster. De familie is van Duits-Nederlandse afkomst. Door zijn ver- slechterende gehoor had Luyken zijn medi sche praktijk gestaakt en zou hij zich op Landfort volledig aan zijn botanische hob by's overgeven. Voor Landfort breken dan voorspoedige tijden aan. Tussen 1825 en 1827 wordt het van oor sprong vierkante landhuis met twee vleu gels uitgebreid en krijgt het parkbos een landschappelijke inrichting. Hiervoor roept Luyken de hulp in van de drukbeklante land- 42 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 42