Sfe^f - W»gi Dit voorjaar besloot minister Van Engels hoven de Muur van Mussert op de Gouds- berg in Lunteren, gemeente Ede, aan te wijzen als beschermd rijksmonument. De muur herinnert aan een bijzondere, zij het zeer zwarte pagina in onze nationale geschiedenis. Het terrein van de Gouds- berg werd door de Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B.) in 1936 gekozen als plek waar tijdens de zogenaamde 'Hage- spraken' de verzamelde aanhangers van de partij toegesproken werden. Na de Tweede Wereldoorlog werd het complex in gebruik genomen door de padvinderij en ook als camping ingericht. Het huidige bungalowpark, met daarin de in slechte staat verkerende muur, is daarvan het resultaat. Toen eind 2017 een aanvraag tot sloop van de muur werd ingediend, startte Heemschut samen met het Cuypersge- nootschap, Oud Ede en Oud Lunteren de procedure tot aanwijzing tot gemeente lijk monument. De stichting Erfgoed Ede stuurde ook een dergelijk verzoek en tege lijkertijd een brandbrief naar de Tweede Kamer, ondertekend door meer dan vijf entwintig vooraanstaande schrijvers, his torici, kunsthistorici en hoogleraren op het gebied van de Tweede Wereldoorlog, waar onder de directeuren van het NIOD en het Rijksmuseum. Dat alles had effect. Met de aanwijzing als rijksmonument is het nu tijd om een volgende stap te zet ten en dat is de restauratie van de muur. Een nieuw opgerichte stichting zet in op de realisatie van een educatiecentrum om vooral jeugd naar de plek te trekken en waar aandacht zal zijn voor de geschie denis van de N.S.B. als bron van nationa lisme, extremisme, onverdraagzaamheid en anti-parlementarisme in een democra tisch politiek bestel. De plek moet tevens onderdeel gaan uitmaken van een route met herinneringslocaties uit de Tweede Wereldoorlog, eindigend bij Hotel de Wereld in Wageningen. juni 2018 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 41