10 28 32 36 HEEMSCHUT Rietveld in Buitenveldert Nico Vink, Heemschut Utrecht Rozenlaantje Laren verdient een status Vermaaksarchitectuur onder de loep Omslag: Molen de Bleeke Dood in Zaandijk. eRFGoeDveRenicinc En verder: INHOUD Molens: zorgenkindje of paradepaardje? Waardering hippomobiel erfgoed Erfgoed sluitpost in aardbevingsgebied Landfort centrum buitenplaatscultuur Foto: Christian Pfeiffer Heemschut Actief 14 Bedreigd - Gered 20 Nieuwe leden 22 Gastcolumn 27 Verenigingsnieuws 31 Excursies 34 Noordwijk-Binnen 39 Succes voor Red de Stolp 44 Voordeel als Heemschutter 46 Sinds enige tijd treft u op de achterzijde van ons tijdschrift een compliment aan voor een gemeente of organisatie die zich bijzonder heeft ingezet voor erfgoed- behoud. Eerder waren dat de gemeen ten Amsterdam en Leeuwarden. Dit keer is er echter geen sprake van een com pliment, eerder van een hachelijke zaak. In Den Haag zouden medio april meu belen en tapijten uit het Vredespa leis worden geveild. Via een melding kwam Heemschut hierachter, waarop we direct actie hebben ondernomen. Europa Nostra, onze Europese zus terorganisatie en het Cuypersgenoot- schap sloten zich direct bij ons aan. Het is uiterst pijnlijk dat juist in het Europees Erfgoedjaar een door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed in samenwerking met de erfgoedsec tor gekwalificeerd topmonument op het gebied van interieurensembles dreigde uiteen te vallen. De gemeente Den Haag stelde dat de objecten niet tot het monument zouden behoren. Wij weten echter dat er afspraken zijn gemaakt over registratie, behoud en beheer van de stoelen die in 2014 in de Grote Rechtszaal werden vervangen door nieuwe exemplaren. Een compli ment naar de RCE voor hun voortvarend optreden, maar ook een koude douche. Want wij hebben steeds aangegeven dat haast gemaakt moet worden met de aanwijzing van interieurensembles zoals mogelijk gemaakt in de Erfgoedwet. Hopelijk brengt deze ondoordachte actie van de Carnegie Stichting dit nu op gang. Interieurs blijven uiterst kwetsbaar. Onze beschermingsstrategie ligt klaar om geïmplementeerd te worden. Karel Loeff, directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 3