Op weg naar een schimmelvrij monument Advertorial De goede oude tijd Slechte binnen lucht kwaliteit Nog nooit was er zoveel schimmel Van schimmel word je ziek Wie is schuldig aan deze miserie Oorzaken van condens en schimmel Alleen bouwfysische oplossingen Referenties historische monumenten Voor meer informatie: Schimmel bestond vroeger niet, zeggen de ouderen onder ons. In koude jaargetijden tochtte de koude lucht door de spleten en kieren van deur- en raam kozijnen. De ruiten waren beslagen en in het gootje op de vensterbank verzamelde zich het condenswater. De temperatuur in huis lag een stuk onder de 20°C. en wie dat te koud vond trok een trui aan. Er was geen schimmel te bekennen en de kinderen hadden geen hoofd pijn of allergieën. Tegenwoordig geldt praktisch het recht op een ruimtetemperatuur van ca. 22°C.. De ruimten zijn warm en ramen en deuren zitten potdicht. Het oppervlak van driedubbel glas is net zo warm als de muur aan de andere kant van de ruimte. De levenskwaliteit is duidelijk veel beter dan vroeger, maar we betalen daarvoor wel een hoge prijs. In veel woningen is sprake van een ontzettend slechte luchtkwaliteit, onder andere veroorzaakt door sporen van schimmels op deels zwart gevlekte muren. Na de oliecrisis en later de klimaatcrisis, is de overheid bezig de isolatienormen te verzwaren, met als doel het energieverbruik terug te bren gen. Veel zijn we daarvan niet wijzer geworden, gezien het feit dat de spleten en kieren wel zijn verdwenen, door tochtband en kit, maar er zijn roostertjes in deur- en raamkozijnen voor terug gekomen. Hetgeen betekent dat de ventilatie lucht nog steeds door het verwarmingssysteem moet worden opgewarmd naar het niveau van de ruimtelucht temperatuur. Ventileren via de gevel op basis van onderdruk, veroorzaakt door de centrale afzuigventilator. Deze methode geeft meestal onvoldoende resultaat en verbetert ook niet het comfort. Daarbij komt nog dat het veel energie kost om de koude buitenlucht op te warmen. Een veel betere methode is te kiezen voor een balans- ventilatie met warmteterugwinning (W.T.W.). Schimmel kan een grote verscheidenheid aan gezondheidsproblemen veroorzaken, zoals aandoeningen aan de luchtwegen, verhoogde vatbaarheid voor griep, verkoudheid, aller gieën, astma, hoofdpijn, huidaandoeningen, geïrriteerde ogen, concentratie stoornissen en spier- en gewrichtspijnen. Uw gezondheid is het waard, ervoor te investe ren en uw rendement uit die investering volgt automatisch. De eerste aanbevelingen uit de 60-er jaren kwamen van de overheid in de vorm van het met tochtband dichten van kieren en spleten. Later, in de 70-er jaren kwam de promotie over isolatie. Deze aanbevelingen zijn zo lang zamerhand omgezet in verzwaarde normerin gen, waar u zich bij neer moet leggen. Als de luchtvochtigheid in een woning te hoog kan worden, dan moet deze worden terugge bracht. Dat zou in principe heel simpel kunnen door te ventileren, maar er zitten geen kieren en spleten meer in de raam- en deurkozijnen. De energiebesparingsverordening, heeft met haar eis tot een luchtdicht casco, 'de natuur lijke ventilatie' geblokkeerd en het bewuster ventileren psychologisch geblokkeerd. Wie gefocust is op energiebesparing, wordt nu onzeker. Een bewuste investering doen in een balansventilatie met W.T.W. of ieder jaar extra geld neertellen voor een hogere energiereke ning en in een ongezond klimaat leven. De oplossingen met chemische middelen wer ken slechts voor korte tijd en dan gaat de aan tasting van de ademlucht vanzelf weer verder. Het spreekt vanzelf dat een probleem met een bouwfysische achtergrond, tegelijkertijd ook met wetenschappelijk aantoonbare technie ken, duurzaam kan worden opgelost. De bouwfysische oplossingen komen uit de koker van Frenzelit GmbH, voorloper op het gebied van innovatieve technologische ont- wikkelingen van met carbon gevulde damp open folies, ten behoeve van vlakverwarming ter voorkoming van condens- en schimmelvor ming. Het werkt om die reden ook duurzaam, omdat het de omstandigheden - die de crite ria van het ontstaan van de lage temperatuur, onder het dauwpunt en het daardoor veroor zaakte condens vocht - in z'n geheel niet laat ontstaan. De verwarmingskracht van de hicoTHERM folie komt namelijk niet van enorme radiatoren, maar van een zeer dunne (0,4 mm) folie. Die je zonder veel moeite in muren, plafonds en kozijnneggen kunt integreren en vooral op kriti sche plaatsen, waar potentiële koudebruggen voorkomen. De geringe hoeveelheid stroom die door de hicoTHERM folie wordt verbruikt, kan zonder moeite door hernieuwde energie bronnen worden opgewekt, bijvoorbeeld door zonnepanelen op of naast de woning. Voor historische gebouwen, die ook nu nog gebruikt worden, is het vaak nodig om een compromis te sluiten tussen monumentenzorg en moderne veiligheidsnormen en comfortbe- hoeften. Gelukkig zijn er moderne, innovatieve oplossingen op het gebied van verwarming en bescherming tegen condens en schimmels, die het monument op lange termijn bescher men, zonder optisch een belemmering te vormen. Een bijzonder voorbeeld daarvan is Een damp open vlies folie, gevuld met carbon, als 17 cm brede saneringsfolie, om rondom raam- en deur kozijnen, in een dun laagje stuc van ca. 2 mm. op te nemen. De transforma tor maakt 36V, deze wordt verbonden met de folie en met een muursensor, die er voor zorgt dat de muur niet onder het dauwpunt komt, zodat de schimmel kan worden voorkomen. Navos Klimaattechniek B.V. www.navos.nl/hicotherm www.bioclina.nl www.alpha-lupotherm.nl 38 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 38