Vermaaksarchitectuur onder de loep Kennisbijeenkomst Christian Pfeiffer Eigenaar Arijan van Bavel van pretpark De Waarbeek in Hengelo was op vrijdag 6 april gastheer voor de eerste kennisbijeenkomst van Heemschut in 2018. Het tot nog toe onderbelichte onderwerp 'Vermaaksarchitectuur' stond daar voor het eerst in de belangstelling. Voorlopers De kennisbijeenkomst werd georganiseerd samen met de DonderbergGroep, stichting voor follies, tuinsieraden en vermaaksarchi tectuur. De geschiedenis van het vermaak gaat terug zo lang er mensen zijn op aarde. In de Romeinse tuinkunst was men al bekend met kunstige, hydraulische water werken. Enorme volières en naumachia's (nagespeelde zeegevechten met krijgsge vangenen en ter doodveroordeelden) dien den tot plezier, welbehagen, genot, vertier, kortom vermaak. Een architectuur met een grote variatie aan stijlen en gebouwtypes ontstond. In zijn lezing ging Donderberg Groep voorzitter Wim Meulenkamp in op het Bagno in Steinfurt, dat op nog geen dertig kilometer afstand ligt van de Waarbeek. In de 18de eeuw was deze tuin helemaal inge richt op een aanbod van vermaak voor de bezoekers, van een chinees paviljoen tot een reuzenrad. Het park trok vooral ook Nederlanders die er een kijkje kwamen nemen. Vicevoorzitter van de DonderbergGroep Anton Nuijten gaf in vogelvlucht de ontwik keling weer van de vermaaksarchitectuur van de 18de eeuw tot heden. Waren de eer ste attracties gelegen in landschapsparken, in de 19de eeuw kwamen de speciale ten toonstellingen in opkomst. Mede door de industriële revolutie werden in veel grote steden exposities gehouden waar noviteiten werden getoond, die gepaard gingen met bijbehorende vermaaksattracties. Speciale luna-, of attractieparken waren de voorlo pers van onze huidige pretparken. De ont- 36 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 36