Langs de Oude Delft Excursies Holland op zijn Hollandst ook de ringdijk krijgt uitvoerig aandacht. De ringdijk wordt ter wille van de veiligheid de komende periode verzwaard. Heemschut voerde samen met andere erfgoedorganisa ties in 2017 actie om de cultuurhistorische betekenis van de ringdijk bij het Hoogheem raadschap onder de aandacht te brengen. Dit heeft geleid tot aanpassingen in het oor spronkelijke plan van het Hoogheemraad schap, waardoor de cultuurhistorische kwa liteiten van de dijk beter bewaard blijven. In Heemschut juni 2017 (p. 6 t/m 9) is in een uitgebreid artikel aandacht besteed aan dit onderwerp. Voor meer informatie over het programma verwijzen wij u naar de website www.Heemschut.nl. De Oude Delft is de oudste gracht in het historische centrum van Delft. Langs de Oude Delft zijn dan ook vele prachtige panden te vinden. Een aantal van deze panden zullen we tijdens onze excur sie op zaterdagmiddag 29 september bezoeken. We starten bij Oude Delft 50-52. In deze 16e-eeuwse brouwerij is tegenwoor dig de Delftse Studenten Vereniging Sint Jansbrug gevestigd. De studenten ontvangen ons met koffie en thee. Bouwhistoricus Eva Osinga deed voor haar afstuderen een jaar lang onderzoek in dit pand en neemt u mee op een zoektocht naar bouwsporen die de geschiedenis van het pand vertellen. Vervolgens lopen we naar het Meisjeshuis (Oude Delft 116). Hier zal de Delftse historicus Gerrit Verhoeven een presentatie geven over de geschiedenis van het meisjes weeshuis. Daarbij zal hij ook ingaan op de vergelijking met een ander weeshuis in Delft: de Fun datie van Renswoude (Oude Delft 49). Gerrit neemt ons daarna mee naar de Fundatie om het recent door Vereniging Hendrick de Keyser gerestaureerde pand aan ons te laten zien. Vervolgens lopen we terug naar Jansbrug waar we afsluiten met een borrel bij de studentenvereniging. De excursie, georganiseerd door Heemschut Zuid-Holland, duurt van 13:00 tot 17:00, met een afsluitende borrel tot 18:00. Kosten zijn 20 euro per persoon voor leden en 25 euro voor niet-leden. Het maximum aantal deelnemers is 50. Overstort van het maalcircuit bij Ondermolen D (museum molen) in de Schermer. Op de achtergrond Ondermolen C. Op zaterdag 7 juli organiseert Heem schut Noord-Holland een excursie naar droogmakerij De Schermer onder de titel Holland op zijn Hollandst. Hier ziet u de deltawerken van de Gouden Eeuw: Nederlanders die in 1637 een groot meer met 52 windmolens in een systeem droogmaalden. In het nieuwe land bouwden zij stolpen en kerken en legden een opti maal watersysteem aan met haakse sloten en dito verka veling. Dit werkte zo goed dat het systeem van windbema- ling tot 1928 functioneerde. Er zijn nu nog 11 molens over. We bezoe ken molens, stolpen en oude kerken, maar Opgave voor excursies en kennisbijeenskomsten kan via www.heemschut.nl of 020-6225292 (ma/di/do) onder vermelding van naam, emailadres en uw mobiele nummer. juni 2018 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 35