De straat Op het eerste gezicht doet het Rozenlaantje in Laren heel plezierig aan. Langs de smalle strook asfalt staan statige bomen en eerbiedwaardige villa's. Een keurig laantje denk je, maar links en rechts hoor je ook het geratel van boren en de radio's van bouwvakkers. In het Rozenlaantje wordt gebouwd en verbouwd. De ingrepen zijn vaak fors. Eric le G ras Rozenlaantje, Laren (N.-H.) r"' Bomen leggen het loodje Rozenlaantje in Laren verdient de status van beschermd dorpsgezicht Het Rozenlaantje bestaat uit twee delen: een doorlopend straatje, met haaks daarop een doodlopend laantje. Op de hoek van het doorlopende en het doodlopende deel staat nummer 8, een villa, naar ontwerp van K.P.C. de Bazel die ook het interieur en de tuin ontwierp. Over het rijksmonument ontstond eind vorig jaar ophef. Bij een ingrijpende ver bouwing was de lambrisering, een belang rijk onderdeel van het interieurensemble, gesloopt en waarschijnlijk weggegooid. Heemschut kreeg lucht van de situatie en trok aan de bel, waarna de gemeente Laren aanvankelijk voortvarend ingreep. Er kwam een bouwstop, maar die werd kort daarop alweer ingetrokken. De verbouwing gaat sindsdien ongehinderd door. Volgens Frans Brugman van Heemschut Noord-Holland is het geen uniek geval. 'Er staan in Laren meer panden te koop met waardevolle interieurs. Ik houd mijn hart vast' zei hij in de lokale krant De Bel. Ook op andere plekken zijn bouwvakkers druk aan het werk. De kavels van sommige villa's zijn relatief groot en omdat de grond in Laren duur is, wordt de oorspronkelijke bebouwing gesloopt waarna er plaats is voor twee nieuwe woningen. Oude bomen leggen daarbij het loodje en ook op onbebouwde plekken verrijst nieuwbouw, waaronder fan tasieloze cataloguswoningen. Zo verandert het karakter van het Rozen laantje, waar onder andere schilders van de Larense School rond de vorige eeuwwisse ling hun huis bouwden. Gelukkig blijft er wel wat te genieten over. Het huis op nummer 20 bijvoorbeeld, dat de trotse bewoner Ellard Blaauboer met plezier laat zien. En terecht, want ooit woonde hier ir. Vincent van Gogh die niet alleen de eerste raadgevend ingeni eur in Nederland was maar ook de zoon van Theo van Gogh, die weer de broer was van de schilder Vincent. 32 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 32