Gastcolumn Durf te experimenteren! Als nieuwe directeur van De Hollandsche Molen word ik vaak gevraagd 'En gaat Nicole Bakker is directeur van het nu helemaal veranderen?' Om daar direct een antwoord op te geven: ja, we vereniging De Hollandsche Molen moeten veranderen, altijd, en daar zijn we al vele jaren mee bezig. Er is continu verandering als het gaat om het behoud van monumenten en de molen is daar geen uitzondering op. Waar bij de oprichting van De Hollandsche Molen in eerste instantie werd ingezet om de molens economisch rendabel te houden, werd later vooral gestreefd naar het behoud van de molen als bijzon der en 'mooi' gebouw (om het monument op zich te behouden). Daarna stond met de komst van de vrijwillige molenaars het laten werken van het werktuig centraal. Anno 2018 is het van belang om de molen weer een eigentijdse rol in de buurt te geven. Dat de molen weer van ons allemaal is en mensen hun molen in het hart sluiten. Zo kan iedere molen activiteiten organiseren waarbij mensen de molen als ontmoetingsplek zien. Bij een korenmolen met een winkel is dat wel licht logisch, maar ook poldermolens midden in een weiland kunnen mensen een unieke ervaring geven. Neem bijvoorbeeld de Middelste Molen in Cabauw waar je ieder jaar met Hemelvaart 's ochtend vroeg kan meedoen met het tra ditionele dauwtrappen. Want dat is hoe we met onze molens in de harten van mensen komen, door unieke en bijzondere belevenissen en ervaringen. Natuurlijk ervaar je de molen het beste, vind ik, als die met al zijn kracht draait en maalt en al je zintuigen prikkelt. Je ziet, hoort, ruikt en voelt de molen als de wind of het water de rade ren in werking zet. Dan heb je de echte molenliefhebber te pakken. Alleen dat trekt slechts een deel van het publiek. De molenwereld en de hele erfgoedwereld moeten naar mijn stellige overtuiging meer vernieuwend worden. We houden vaak vast aan activiteiten die we al doen en bijdragen aan het klassieke, misschien wel oubollige imago dat bestaat. Laten we elkaar uitdagen om verrassende activiteiten te organiseren, die ook een nieuw publiek vinden. En waarom niet hen zelf laten beslissen wat ze wil len doen. Durf te experimenteren met urban rappers, acrobaten, escaperooms, toneelvoorstellingen, speurtochten... schud de boel op. En denk ook aan virtual reality, games om mensen met een fysieke of verstandelijke beperking te kun nen laten genieten van de molen. We willen immers dat alle mensen verbinding voelen met hun monument. Laat hen dan ook kiezen dat op hun manier te doen. Dat betekent dat we naast alle mooie activiteiten die we nu al organiseren, ook voor een deel moeten experi menteren, en anderen de molen laten beleven op hun eigen manier. Dan vinden we zeker een nog groter publiek en wordt het draagvlak nog groter. juni 2018 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 27