Special Cultuurhistorie sluitpost Maatwerk per ruimte Op de nominatie om te worden gesloopt. De gevolgen van de versterking voor een fictief Groninger dorpsbeeld. want die bepalen het ruimtelijke beleid. Ze zijn verantwoordelijk voor het in goede banen leiden van de versterkingsoperatie en de bescherming van de identiteit van het gebied. Als je over pakweg tien jaar door een Noord-Groninger dorp rijdt, moet je nog steeds zien dat je niet in een bui tenwijk in de Randstad bent. Bovendien moeten gemeenten eigen monumen tenlijsten opstellen, wat ze nog lang niet allemaal hebben gedaan. We verwachten dat er zo'n tweeduizend panden in aan merking komen.' 'Veiligheid is het belangrijkste doel van de versterkingsoperatie', zegt Bosch: 'Begrij pelijk, niemand wil dat er doden vallen. Financiën tellen ook mee in de afwegin gen, maar de wensen van de eigenaren en de cultuurhistorie zijn sluitposten. Dat moet anders, de Groningers en het Gro ninger erfgoed verdienen echt beter.' Heemschut pleit daarom voor maatre gelen die de ergste schade voorkomen. Meer inbreng van monumenteneigenaren en ook van de bewoners die nu helemaal buitenspel staan, is een begin. Bosch: 'Daarom hebben we ook actief meege werkt aan de oprichting van de Vereniging van Groninger Monumenteneigenaren.' Heemschut Groningen zegt vooral 'bezint eer ge begint.' Bosch: 'Je kunt veel kapot maken als je op basis van de snel veran derende richtlijnen onnodig hard ingrijpt. Daarnaast is maatwerk per gebouw gewenst of zelfs per ruimte in een gebouw in plaats van een eenheidsworst van maatregelen. Of we op tijd zijn voor de ontwikkeling van een nieuwe Groninger bouwstijl betwijfel ik, maar gemeenten moeten alert zijn op de kwaliteit van de nieuwbouw.' Ondertussen proberen de Groninger Heem schutters de ontwikkelingen te volgen. Bosch: 'Nieuwe inzichten volgen elkaar snel op. We denken nu, dat de veiligheid valt te waarborgen met minder ingrijpende maatregelen. Dat scheelt de overheid en de NAM geld, maar het past toevallig ook in onze doelstellingen. Vreemd genoeg kun je zeggen, dat vertragingen in het pro ces van versterking en sloop de kans op behoud van historische gebouwen en van het Groninger landschap vergroot. Als het niet te snel gaat, blijft de cultuurhistorie van dit unieke gebied misschien nog enigs zins behouden.' 26 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 26