Special Rijksmonumenten bedreigd Een wandeling door Loppersum gebouw en mogelijk later van gemeentelijk monument. We helpen haar met de papier winkel en de bureaucratische rompslomp en geven haar argumenten om de gemeente te overtuigen.' Of de notariswoning extra bescherming krijgt is nog onduidelijk, maar de aanpak van Heemschut is kansrijk, zegt Bosch: 'In dit soort gevallen mikken we op het versterken van de positie van eigenaren en zetten we onze kennis in. Mede door onze inbreng is ook een erfgoedloket ingericht, dat eigena ren te woord staat.' Als het om de ondersteuning van individu ele belangen gaat, staat Heemschut klaar. Dat is hoognodig, want het gaat nu al om zo'n 22.000 woningen en 1500 andere gebouwen die als meest risicovol zijn aan gemerkt. Bosch: 'Daarvan hebben er rond de tweeduizend de status van rijksmonu ment. Bedenk daarbij dat zeker de helft van de bestaande woningen in dorpen gesloopt kan worden en je ziet dat het een giganti sche operatie is.' Zelfs rijksmonumenten zijn niet veilig. Som mige daarvan zijn al zo aangetast dat res taureren te kostbaar wordt en sloop onver mijdelijk lijkt. Gemeentelijke monumenten zijn er nauwelijks en karakteristieke pan den worden ontzien, maar dat betekent dat ze gesloopt mogen worden zolang bij herbouw maar aan de ruimtelijke eisen wordt voldaan, bijvoorbeeld door het terug- bouwen met hetzelfde volume en het vol gen van de rooilijn. Baksteen maakt vaak plaats voor houtskeletbouw of vliesgevels. Puur uit praktische overwegingen zullen er veel cataloguswoningen verrijzen. Als ste nen buitenmuren blijven staan, komen er vaak binnenshuis staalkorsetten, die het interieur aantasten. Noord-Groningen, concludeert Bosch, dreigt een nieuwbouwwijk te worden met daartus sen wat monumentale panden en platteland. Hij zegt: 'Heemschut moet in actie komen: We staan niet op de barricaden, dat doen anderen al. Wel gaan we eigenaren steunen en gemeenten en provincie scherp houden, Op het eerste gezicht lijkt het mee te vallen in Loppersum, een dorp in het hart van het aardbevingsgebied. De kerk - volgens de Groninger Heemschutvoorzitter Eefje van Duin behoren de kerken uit het aardbevingsgebied zoals die van Ste- dum, Loppersum en 't Zandt tot 'de mooiste ter wereld'- is opgeknapt en staat er goed bij. In de straatjes rond de kerk zie je dat huizen en winkels gestut worden, dat scheuren in muren zijn gerepareerd en dat stenen schoorstenen zijn vervan gen door nepexemplaren. Toch lijkt ook hier de situatie niet meteen alarmerend. Een voorbijganger helpt je uit de droom. Veel panden in het centrum gaan een onzekere toekomst tegemoet, zegt hij. Het is niet uitgesloten dat een flink deel van het histori sche centrum van Loppersum tegen de vlakte gaat en de versterkingsoperatie zal hoe dan ook forse sporen achterlaten. De man neemt de tijd voor een rondleiding door het dorp. Hij loopt naar een bouwplaats in een buitenwijk: 'Hier stond tot voor kort onze woning. Prima huis uit de tweede helft van de vorige eeuw, niets mee mis. Toch is het gesloopt en we krijgen nu op dezelfde plaats een nieuwbouwwoning die voldoet aan de veiligheidseisen. We wonen straks weer net zo veilig als alle andere Nederlanders.' In de tussentijd woont hij met zijn gezin in een nog niet versterkte woning. Als er een nieuwe, echt zware aardbeving komt kan die, net als veel andere vaak al bescha digde panden, instorten. Dat betekent direct gevaar voor de bewoners, terwijl de bebouwing in het dorp nog meer schade zal oplopen. De man blijft er laconiek onder. 'We moeten er mee leven,' zegt hij. 'Al was het vreemd om te zien hoe ons huis, dat in goede staat verkeerde, gesloopt werd.' Sloop in het historische centrum van Loppersum juni 2018 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 25