Special Massale kaalslag Eigenaren steunen Slapeloze nachten Nieuwe schoorstenen op oudere panden. ven. Of datzelfde voor de boerderij geldt, is de vraag. Die kan na zo'n beving nog steeds veranderen in een versterkte hoop stenen. Zonder aardbevingen zullen de versterkin gen het karakter van de boerderij, vooral het interieur, al flink aantasten. Dat is wat dreigt voor het hele risicogebied: sloop van panden waarvan de versterkings- kosten de economische waarde overstijgen, versterking van andere panden waardoor die drastisch van aanzien veranderen en bij een eventuele zware aardbeving alsnog instorting. Als het tegenzit, stelt Heemschut Groningen, is het noordelijk deel van de pro vincie, een gebied met een rijke cultuurhis torie, weidse vergezichten, intieme dorpjes en middeleeuwse kerken over een jaar of tien onherkenbaar. Het kan anders, zegt de Groninger Heem schutbestuurder en landschapsarchitect Pier Bosch: 'Een Heemschutlid uit het aard- bevingsgebied wees ons op de notariswo ning van 't Zandt, een dorp vlakbij Zeerijp, waar onlangs een forse beving plaatsvond. Het is een karakteristiek en zelfs monument waardig pand uit 1830 dat geen bescher ming geniet. Zonder die bescherming weegt de cultuurhistorische waarde niet op tegen de financiële overwegingen en kan het gesloopt of rigoureus versterkt worden.' Volgens Bosch wil de eigenaresse de notaris woning juist zo ongeschonden mogelijk door de versterkingsoperatie loodsen: 'Ze vroeg steun van Heemschut Groningen bij het aanvragen van de status van karakteristiek Stijn van Genuchten is directeur van het Openluchtmuseum Het Hoogeland in Warffum en lid van Heemschut Gro ningen: 'We hebben schade aan de gebouwen van het museum, jazeker. Na de eerste schokken dacht ik dat het meeviel en dat het bleef bij zaken als het opvullen van scheuren en extra pleisterwerk. De fundamenten had ik niet gecontroleerd trouwens.' Een controle door een bouwkundige van de NAM gaf Van Genuchten vertrouwen in de afwikkeling: 'Ik had vijf schadege vallen gevonden, de controleur kwam tot enige tientallen. Maar daarna kwam de zware schok bij Zeerijp en hoe het nu met de fundamenten is gesteld, weet ik nog steeds niet. Het is mogelijk dat er meer, veel meer schade is.' En dan ligt Warffum nog aan de rand van het aardbevingsgebied: 'Wat er in het centrum van het gebied gebeurt, is veel ernstiger. Daar kan ik letterlijk van wak ker liggen. In Krewerd staan bijvoorbeeld drie rijksmonumenten, van de rest van het dorp kan minstens de helft tegen de vlakte gaan. En dat in Noord-Groningen, waar de historie nog zo zichtbaar en voelbaar is. Het is angstaanjagend.' Van Genuchten merkt dat hij ontmoe digd raakt: 'En ik ben de enige niet. Ik vrees dat we hier gaan accepteren dat het louter een financiële kwestie is en dat cultuurhistorie niet meetelt. Dat mag niet gebeuren, maar soms ben ik bang dat het al te laat is.' 24 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 24