Elly en Rudolf Tulp: Er wordt te veel gesloopt in Nederland Nieuwe leden Regelmatig melden zich nieuwe leden bij Heemschut. Maar wie zijn zij en waarom voelen zij zich betrokken bij de bescherming van ons erfgoed? In deze rubriek introduceren we de nieuwkomers bij Heemschut. Aan het woord zijn Elly Tulp-Schuilenburg en Rudolf Tulp uit Aalsmeer, liefhebbers van de Amsterdamse School. Eric le Gras Stadswijk uitkammen Behouden om te begrijpen Elly en Rudof Tulp voor een van hun favoriete panden in Aalsmeer. Elly en Rudolf werden lid toen ze tijdens de Open Monumentendag binnenliepen bij het Korenmetershuis, het Amsterdamse hoofdkwartier van Heemschut. Elly: 'We kregen daar een goed verhaal te horen over de bescherming van erfgoed. Het enthou siasme van de mensen die ons ontvingen kwam over en we hebben ons meteen aan gemeld als lid.' Bescherming van gebouwd erfgoed is hard nodig, zegt Elly: 'In Nederland wordt te veel en ook te gemakkelijk gesloopt. Monumen tale of gewoon interessante gebouwen ver dienen meer bescherming en dat vereist inzicht en soms zelfs moed. Ik hoop en ver wacht dat dat bij Heemschut ruimschoots aanwezig zal zijn.' Zelf hebben Elly en Rudolf een voorkeur voor architectuur van de Amsterdamse School, Art Nouveau en Art Deco: 'Als het lekker weer is kunnen we een hele stadswijk uit kammen, op zoek naar interessante gebou wen. Om te beginnen in Amsterdam, maar we zijn bijvoorbeeld ook in Brussel geweest en binnenkort gaan we naar Groningen.' Die gedeelde voorkeur voor bouwkunst uit de eerste helft van de vorige eeuw betekent niet dat ze geen oog hebben voor erfgoed uit andere periodes. Elly: 'Ook dat moeten we behouden voor het nageslacht en dat zelfde geldt voor karakteristieke landschap pen.' Een voorbeeld daarvan is de actie van Heemschut voor het behoud van de stolpboerderijen: 'Die zijn gebouwd in de zestiende en de zeventiende eeuw en horen thuis in het landschap van Noord-Holland. We zijn het van harte eens met die actie.' In het Monumentenboek dat nieuwe leden van Heemschut krijgen, vond Elly een ander voorbeeld: 'Het benzinestation in Arnhem uit 1957. Dat is karakteristiek voor die periode in de geschiedenis en niet alleen vanwege het ontwerp. Wil je begrijpen hoe de mensen toen leefden, dan moet je het behouden. Er zijn al te veel van dat soort gebouwen verdwenen.' En dus is het de vraag of Elly en Rudolf actief gaan worden binnen Heemschut. 'Zou kunnen,' zegt Elly, 'maar nu nog niet. We werken allebei en we hebben het druk. In de toekomst kan dat veranderen, bijvoor beeld als er bij ons in de buurt een gebouw bedreigd wordt waaraan we gehecht zijn.' 22 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 22