HEEMSCHUT SI Plastiek gered Bestemmingsplan onherroepelijk actief NOORD-BRABANT EN WMK Prinsenbeek - Aan de Vijverstraat 3 werd in 1970 kleuterschool De Speelweide geopend, waarvoor Jan van den Brink (Oosterhout 1919-Etten-Leur 1993) een gevelplas tiek ontwierp en aanbracht. Van 1982 tot 2005 vond bibliotheek Elckerlyc onderdak in het voormalige schoolgebouw en vanaf 2005 werd het verhuurd aan onder andere een fabriek die bedrijfskleding maakte. Van 30 oktober 2005 tot 1 april 2017 was het Heemkundig Museum De Rijf er gevestigd en vervolgens werd besloten het gebouw te slo pen. Er zullen veertien seniorenappartemen ten gebouwd worden. De gemeente Breda achtte na een waardenstelling getoetst aan cultuur- en kunsthistorisch belang, ensem- blewaarde, gaafheid en herkenbaarheid, zeld zaamheid en belevingswaarde, het gevelplas tiek behoudenswaardig en wendde zich tot de Werkgroep Monumentale Kunst (WMK) voor advies. Dé specialist op dit gebied waarmee de WMK samenwerkt, is Arno van Sabben. Hij verwijderde het kunstwerk. Een herbestem mingslocatie is ook al bekend: kinderopvang Belle Fleur. Met deze herbestemming is de cirkel rond, immers het kunstwerk laat buiten spelende kinderen zien onder een stralende zon met vogels in de lucht en vissen in het water. Het kunstwerk is qua techniek (kera- misch mozaïek), kleurstelling en thematiek (vooruitgangsoptimisme) duidelijk een pro duct van de wederopbouwperiode: 'Herrijzend Nederland', nooit meer oorlog, kunst voor iedereen en overal. Niet voor niets scoorde belevingswaarde in de toetsing het hoogst! Johanna Jacobs ZEELAND Tholen - Heemschut Zeeland heeft, samen met twee lokale heemkundeverenigingen, bezwaar gemaakt bij de gemeente Tholen ten aanzien van de voorgenomen bouw van het Kruittorencomplex op het voormalig bedrijventerrein Tholen Noord. De hoogte van ruim dertig meter, gelegen op de hoog ste plek van de stad, met een kolossaal grondoppervlak, zal ervoor zorgen, dat het zicht op de stad ernstig belemmerd wordt en het historische aanzicht verstoord. De Raad van State heeft eind december uitspraak gedaan en stelt onder andere dat door het bestemmingsplan geen onevenre dige aantasting van het beschermd stadsge zicht zal worden veroorzaakt. De Raad wijst er ook op dat het landelijke beleid inzake de modernisering van de monumentenzorg erop gericht is ruimere mogelijkheden te benutten voor ontwikkelingen om daarmee de mogelijkheden voor behoud te vergro ten. Dit plan Kruittoren respecteert juist het beschermd stadsgezicht en past volgens de Raad goed in de omgeving. juni 2018 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 19