HEEMSCHUT SI Geen woningen in pastorietuin Kloostergebouw gered actief ZUID-HOLLAND woningbouwplan mogelijk te maken. De com missie is van oordeel dat in het ontwerpbestem- mingsplan onvoldoende rekening is gehouden met de aanwezige cultuurhistorische waarden en met overige waarden als ruimtelijk kwaliteit in relatie tot de omgeving. Het ensemble van kerk, pastorie en tuin vertegenwoordigt niet alleen cultuurhistorische waarden, maar is ook van groot belang voor de ruimtelijke kwaliteit, her kenbaarheid, identiteit en het karakter van het buurtschap Groenendijk. Over de tuin heen is er ruim zicht op de kerk en de pastorie, wat een belangrijke visuele kwaliteit vormt en belevings waarde heeft voor wie langs het terrein komt. Het bospark aan de zijkant van de parochie loopt verder door tot aan de oevers van de Oude Rijn, waardoor er een ruimtelijke en groene verbinding is tussen Rijndijk en Oude Rijn. Verder is het zicht op de pastorie alleen nog frontaal mogelijk. Rijndijk in het buurtschap Groenendijk verwe zen naar de prullenbak. Aanleiding hiervoor is een alternatief plan van de Stichting Scheep- jeskerk die in de pastorie goedkope studio's wil bouwen voor jonge woningzoekenden met behoud van de tuin. Ook speelt belangenver strengeling van een ambtenaar mee en is de wethouder die het plan trok enige tijd geleden opgestapt. De RK-Sint Bernardus of Scheepjeskerk uit 1854-1855 van W.J. van Vogelpoel, met aan grenzende pastorie uit 1904-1908 naar ont werp van H. Tonnaer, zijn door de voormalige gemeente Rijnwoude aangewezen als gemeen telijk monument. De pastorietuin valt buiten de bescherming. Heemschut Zuid-Holland heeft bij de gemeente zienswijzen ingediend tegen het ontwerpbestemmingsplan dat mogelijk maakt om op het terrein van de pastorietuin een Hazerswoude - De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn heeft op 14 december 2017 de plannen voor bouw van een woningcomplex in de pastorietuin van de Scheepjeskerk aan de NOORD-BRABANT Etten-Leur - Het voormalige kloosterinternaat vernoemd naar Edward Poppe is gered van de sloop. De naam verwijst naar de in 1999 heiligverklaarde Vlaams katholieke priester Edward Poppe (1890-1924). Deze Poppe was een begrip in de hoogtijdagen van het katholieke geloof. Het internaat dateert uit 1952. In 2013 werd advies gevraagd aan de monumentencommissie van Etten-Leur om een gemeentelijke monumentenstatus aan het gebouw te geven. De monumentencom missie oordeelde toen dat het gebouw niet in aanmerking kwam voor aanwijzing. De reden daarvoor is niet duidelijk. In 2016 komen de eerste plannen naar bui ten om het gebouw te slopen en de locatie toe te voegen aan de nieuwbouwwijk waar het complex een centrale stedenbouwkundige rol inneemt. Eind 2017 gaan de inwoners en de politiek zich bemoeien met het mogelijke behoud van het internaat. Heemschut Noord Brabant stuurt een brief naar het college en de monumentencommissie om niet te kiezen voor sloop, maar voor herbestemming en de afwij zing uit 2013 tot aanwijzing als gemeentelijk monument te heroverwegen. In de brief wordt ook gewezen op de stedenbouwkundige ligging van het internaat en de architectonische uit straling. Het Cuypersgenootschap sluit zich aan bij de oproep tot behoud. Op 19 december 2017 wordt door de raad van Etten-Leur een amendement aangenomen waarin besloten wordt tot behoud en herbe stemming. Tot op heden is nog steeds geen uitspraak gedaan het pand aan te wijzen als gemeentelijk monument. Miriam van den Dries en Janneke Hille 18 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 18