HEEMSCHUT SI Drents boerenerfgoed Verbijstering over sloopplan actief DRENTHE Boerenerfgoed, Drenthe heeft er nog veel van. Maar het wordt bedreigd. Zo vormt de afschaffing van de fiscale aftrek van kosten voor restauratie en onderhoud van monumenten een rechtstreekse bedreiging voor het monumentale boerderijen bestand in de provincie. De zogenaamde alter natieven, zoals een subsidiestelsel, werken niet voor normaal onderhoud en herstel van kleine objecten, zo vindt Heemschut Drenthe. Na een ledenbijeenkomst in mei in boerderij Egberts Lent in Nieuw-Annerveen staat ook de excursie van de commissie in het teken van agrarisch erfgoed. Heemschut Drenthe is in gesprek met de stichting Drentse boerderijen en met de werkgroep Boe renerven. Beide andere organisaties vallen onder de stichting Het Drentse Landschap. De aanlei ding was mede gelegen in het manifest 'Gebruik de boerderij'. Dit manifest is 30 november 2017 in Zutphen gepresenteerd, onder de vlag van de Boerderij De Karstenhoeve in Ruinerwold. OVERIJSSEL Vriezenveen - Heemschut Overijssel en stich ting het Cuypersgenootschap hebben met verbijstering kennisgenomen van het voorne men van de eigenaar, Nijhof-Wassink om hotel Zandwijk te slopen. Het hotel, een gemeen telijk monument, moet volgens de eigenaar plaatsmaken voor appartementen en winkels. Hotel Zandwijk is al meer dan honderd jaar een beeldbepalend gebouw aan de Kanaalweg Zuid. In de begintijd kwamen daar mensen met stichting Agrarisch Erfgoed Nederland. Vijftien stichtingen werken daarin samen en komen op voor dit, ook voor Drenthe, karakteristieke erf goed. De doelstellingen van de betrokken Drentse organisaties lopen weinig uiteen. We willen samen verkennen wat de wederzijdse meerwaarde kan zijn, waar activiteiten op elkaar kunnen worden afgestemd en hoe we omgaan met de huidige praktijk in Drenthe. Gemeenten hebben een belangrijke rol, maar ook een eigen werkwijze. Ze hebben welstands- en monumentencommissies en maken gebruik van organisaties als Libau of Het Oversticht. Het is een wereld op zich, waarbij we ook nog eens constateren dat de betrokken ambtenaren vaak niet zitten te wachten op nog een advies of een instantie. Vooral daarom geven we in 2018 extra aandacht aan dit onderwerp. Onze insteek is vooral gericht op effectiviteit en afstemming van acties en taken. Er is nog een wereld te winnen op dit gebied! Theo Wortel de vrachtschuit, met paard en wagen of koets die in Vriezenveen moesten zijn. De nabijheid van de textielfabriek van Jansen Tilanus speelde ook een belangrijke rol. Hotel Zand wijk had een café en stallen voor paarden; op de verdieping waren hotelkamers. Na de oor logsjaren werd het hotel uitgebreid met zalen voor bruiloften en partijen. Van het interieur zijn veel oorspronkelijke details bewaard gebleven. Bouwkundig verkeert het echter momenteel in een matige staat. Omdat het hotel cultuurhis torische waarde heeft plaatste de toenmalige gemeente Vriezenveen het op de gemeen telijke monumentenlijst. Bij Nijhof-Wassink lijkt echter weinig gevoel te bestaan voor het cultuurhistorische belang van het pand. Het gebouw is volgens de ontwikkelaar zo slecht, dat hij gevraagd heeft aan de gemeente om het te mogen slopen. In een brief aan de gemeente Twenterand ver zoeken Heemschut en het Cuypersgenootschap nu om niet in te stemmen met de sloop van het monument. Heemschut Overijssel vraagt de gemeente aan te dringen op renovatie en een herbestemmingsonderzoek te doen. Voor dit onderzoek kan de eigenaar subsidie aanvragen bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, als dit wordt ondersteund door de gemeente Twen terand. Deskundigen van Heemschut Overijssel en het Cuypersgenootschap zijn bereid om te helpen bij het vinden van de meest wenselijke invulling. Mocht de gemeente Twenterand het gebouw willen afvoeren van de gemeentelijke monumentenlijst dan zullen Heemschut en het Cuypersgenootschap tegen dit besluit bezwaar aantekenen. Jan Astrego juni 2018 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 15