HEEMSCHUT Bebouwing tuin Klein Toornvliet Lokaal initiatief Ce achterzijde van Klein Toornvliet. GRONINGEN Groningen - De Hondsrug vormt al vanouds van nature een belangrijke uitvalsroute naar het zuiden. Onderdeel van de route is de Verlengde Hereweg. In de tweede helft van de 19de eeuw werden door gefortuneerden, zoals J.E. Schol ten, langs de weg villa's gebouwd. Door de hoge ligging in het landschap had men een fantas tisch uitzicht over de landerijen. Hierbij bleef de oorspronkelijke percelering grotendeels intact. Omdat de boeren bij de weg moesten kunnen komen, zijn er veel paden dwars op de weg, waar zij recht van overpad op hadden. Sommige van die boerderijen staan er nog. De paden zijn karakteristiek voor het gebied en vormen onder deel van het beschermd stadsgezicht. FRIESLAND Bakkeveen - In de jaren '70 vernielden dron ken studenten een draaibrugje over de Bak- keveenstervaart, beter bekend als Spoelstra's Draai. Sindsdien kan dit bruggetje uit 1930 niet meer draaien, raakte overbodig en in verval. De gemeente Opsterland gaf vorig jaar te kennen het brugje te willen slopen. Daarop is de His torische Vereniging Bakkeveen een reddings actie begonnen, samen met bewoners van het dorp en met ambtelijke en bestuurlijke onder steuning van de gemeente. Er is een gedegen projectplan voor de restauratie van de brug opgesteld en een groot aantal fondsen werd aangeschreven. Vorig jaar vroeg de Historische Vereniging Bakkeveen aan Heemschut Frylan of we nog meer fondsen zouden weten om herstel mee te financieren? In dit geval heeft Heemschut allereerst geadviseerd om nog verder bouwhis torisch onderzoek te doen en bijvoorbeeld de relatie met de tegenoverliggende boerderij, een rijksmonument, aan te tonen. Door een hogere cultuurhistorische waarde toe te kennen, zijn er meer fondsen te benaderen. Ook wees de commissie op het bestaan van het Fondsen boek en is er doorverwezen naar enkele his torische bruggenspecialisten. Inmiddels zijn door zeer veel fondsen toezeggingen gedaan. Via het Scheepvaartmuseum in Sneek kwamen de originele bouwtekeningen beschikbaar. Op dit moment wordt er gewerkt aan een restaura tieplan van het brugje in de originele uiterlijke vorm, maar niet meer draaibaar. Na veel speur werk bleek dat ooit ongemerkt het Wetterskip Fryslan eigenaar van de brug was geworden. Het Wetterskip is nu bereid om het eigendom over te dragen aan de Historische Vereniging Bakkeveen, als die het zal restaureren. Heemschut Fryslan is blij dat men ons weet te vinden voor ondersteuning van dergelijke initia tieven van 'onderop'. In Bakkeveen hebben ze goede hoop dat het gaat lukken. Paula Voorthuijsen Groningen Bakkeveen ,®Ruinerwold Amsterdam Vriezenveen Haarlem Amersfoort Hazerswoi Prinsenbeek Op een van de percelen liet Dr. Ranneft een villa bouwen naar ontwerp van P.M.A. Huurman. De tuin werd ingericht in de Engelse landschapsstijl, met een ver val van zeker drie meter en aan het lage uiteinde een grote vijver en parkje. Haar beroemdste bewo ner was historicus Johan Hui- zinga, die de villa in 1911 kocht. Het kreeg toen de naam Klein Toorn vliet, genoemd naar het landgoed van zijn schoonouders Toorn vliet bij Middelburg. Hij heeft er maar kort gewoond. Zijn vrouw overleed in 1914 en in datzelfde jaar kreeg hij een aanstelling als hoogleraar in Leiden. Hij begon er aan zijn beroemdste werk: Herfsttij der Middeleeuwen. De villa is een rijksmonu ment met daarbij een 'opmerkelijk aangelegde siertuin in Engelse landschapsstijl'. In 2010 ging het over in de handen van de hui dige eigenaar, een zorginstelling in noord Neder land met het plan acht zorgappartementen in de tuin te bouwen. De gemeente heeft toe stemming verleend middels een buitenplanse vrijstelling. Wij zijn geschokt dat een overheid een dergelijk paardenmiddel inzet waarmee een kwetsbaar gebied en een bijzondere tuin onher stelbaar worden aangetast. Heemschut Gronin gen trekt samen op met de Nederlandse Tuinen Stichting om de plannen van tafel te krijgen. De gemeente heeft grote fouten gemaakt in het verlenen van de vergunning. 14 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 14