Het Paviljoen Buitenveldert van architect Gerrit Rietveld (1888-1964), thans Joods Cultureel Centrum aan de Van der Boechorststraat 26, wordt met sloop bedreigd. Heemschut Amsterdam heeft bij de bestuurscommissie van stadsdeel Zuid de monumentenstatus aangevraagd. Izak Salomons en Paul D. Meijer Stedenbouwkundig geheel Rietveld in Buitenveldert Het paviljoen vlak na de oplevering in 1967. Het interieur vandaag de dag, niet meer in originele staat. Maar er zijn nog originele elementen aanwezig, zoals de trap. Gerrit Rietveld ontwierp het pand in 1967 in opdracht van de Vrije Gemeente, die het al na korte tijd verkocht aan de Joodse Gemeente Amsterdam. Het gebouw vormt een passende afscherming voor het villa wijkje Weldam, waar persoonlijkheden als Joop den Uyl en Cor van Eesteren hun eigen huis lieten bouwen. De weldadige rust uit de late jaren zestig in dit stukje stad con trasteert met de ontwikkeling van de nabij gelegen Zuidas. Steeds meer groen maakt plaats voor nieuwe hoge gebouwen. Van buiten is het gebouw van Rietveld niet veel veranderd. Wel is het interieur aan gepast aan de nieuwe gebruiker, voor een groot deel nog naar tekeningen van Johan van Tricht, die met Johan van Dillen na het overlijden van Rietveld in 1964 zijn architec tenbureau heeft voortgezet. Van Tricht heeft in diezelfde periode ook Rietvelds ontwerp voor het Van Goghmuseum uitgevoerd. Rietvelds paviljoen doet denken aan het Van Goghmuseum, een kubusachtig blok omge ven door een lager gedeelte in L-vorm. Ook hier in de gevels een spannende afwisseling van gesloten en open vlakken in een inte ressante compositie van ruimtelijke dyna miek, tot eenheid gebracht op basis van een stramienmaat. De architect ontwierp slechts twee kerkgebouwen; het andere staat in Uithoorn. Het gebouw voldoet na vijftig jaar niet meer aan de wensen die de Joodse gemeente heeft voor een multifunctioneel centrum voor de komende decennia. Uitbreiding is niet mogelijk en dus wordt er gezocht naar andere oplossingen. Het idee is nu om op de plaats van het huidige gebouw een cul tureel centrum in combinatie met de bouw van woningen te realiseren. Vanuit de buurt is er protest, maar de gemeente Amster dam heeft tot nu toe niet dwars gelegen. Dat de bouw van het nieuwe centrum de afbraak betekent van een van de weinige gebouwen van Rietveld in Amsterdam, is vooralsnog niet aan de orde gekomen. Het gemeentelijk bureau voor Monumenten Archeologie waardeerde het pand als Orde 2 hoge waarde, maar niet monumentaal), vooral omdat het interieur niet meer volledig authentiek is. De vraag is of dat het juiste criterium is om een gebouw te beoordelen, dat er van buiten nog precies zo uitziet als in het begin en met zijn omgeving een ste denbouwkundig geheel vormt. Hoewel in de grote zaal een verdieping is ingebracht, is het ontwerp van Rietveld nog goed te her kennen. Voor de gemeente Amsterdam zou dit voldoende aanleiding moeten zijn om als nog het gebouw van Rietveld te behouden, er een goede bestemming voor te zoeken en tegelijkertijd de Joodse gemeente te hel pen bij de bouw van een modern centrum op een andere locatie in Buitenveldert. 10 HEEMSCHUT juni 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 10