Industrie- en energielandschap bij Vianen, midden in de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Digitale infrastructuur Klimaatbestending Wat betekent een golf van nieuwe huizen voor ons landschap? uitgangspunt is. De taak van Heemschut is om die te schutten, te beschermen en te koesteren. We beseffen ook dat niet al het heem tot in lengte van dagen onveranderd kan blijven en dat hoeft ook niet. Een land schap verandert immers continue. Trans formeren kan, echter alleen vanuit en met kennis en gebruikmaking van bestaande waarden. Daarom heeft Heemschut meegegeven aan het Rijk dat we die veranderingen van het landschap, de transformaties, graag mede willen begeleiden. Vanuit onze visie dat het landschap erfgoedwaarden heeft die we in kaart moeten brengen. Inventariseren gaat vooraf aan waarderen. Beschermen komt mogelijk pas daarna. Iedereen die aan de slag gaat met ons landschap - of dat nu stedenbouwkundigen, ondernemers, inwoners of bestuurders zijn - zou moeten weten welke waarden het landschap heeft. Het inzichtelijk maken van die waarden kan op velerlei manieren. Heemschut is vooral benieuwd op welke wijze er straks, een voor iedereen begrijpelijke digitale infrastructuur wordt gebouwd, waarmee we alle waarden van ons cultuurlandschap kunnen inzien, samen met gegevens en belemmeringen. Hier rust een zware en belangrijke taak voor de overheid, want diegene die de website www.ruimtelijkeplannen.nl wel eens heeft bezocht, zal het met ons eens zijn, dat de doorsnee burger daar niet veel wijzer van wordt. In die zin vormt de invoering van de Omgevingswet, die nu is overgeheveld van het ministerie van Infrastructuur Milieu naar Binnenlandse Zaken, de grootste uit daging voor de nieuwe minister Ollongren. Het zal duidelijk zijn dat het streven naar een klimaatbestendige en -neutrale samen leving een enorme opgave is. Neem de projecten rond de dijkverzwaringen. Aan vankelijk werd er geen rekening gehouden met erfgoed, maar door steeds te wijzen op het belang van de identiteit van de rivier landschappen mét bijbehorende bebou wing zijn projecten aangepast en wordt er nu meer rekening gehouden met erfgoed en het behoud van het bestaande. Ook de opgaven rond bodemdaling en duurzame energieopwekking zijn enorm. We moeten naar een aardgasloos tijdperk en in die zin is het vooral ook te hopen dat we elders in de wereld volop natuurlijke stroom kun nen opwekken, waarbij energieopslag en transport de grote uitdagingen zijn. Indien die ontwikkeling uitblijft, zullen we moeten leren leven met vele aanpassingen, van windturbines op het land tot zonnecollecto ren op gebouwen en in het landschap. De inpassing daarvan is waar Heemschut zich voor inzet, want ook nu al is duidelijk dat dit niet overal zomaar kan zonder schade aan erfgoed en cultuurlandschap. E <D CD I 4-> O 8 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 8