Weggelopen Erfgoed als uitgangspunt Het landschap zoals wij dat kennen staat onder druk. We zien het allemaal. Goedkope bouwkavels langs snelwegen zorgen ervoor dat bedrijventerreinen met stalen blokken dozen als paddenstoelen uit de grond schie ten. Lokale gemeentelijke plannen worden slecht op elkaar afgestemd en bieden geen soelaas. Het landschap schreeuwt om een leidraad. Want we slibben dicht. Het Rijk wil richting geven. Dit moet samen komen in de nieuwe Omgevingswet en de Nationale Omgevingsvisie (NOVI). Met de introductie van de Omgevingswet, in 2021, worden op allerlei niveaus wetten en regels gebundeld. Bestemmingsplannen verdwijnen, net als de periodieke vaststel ling daarvan. Daarvoor in de plaats komt één omgevingsplan per gemeente, dat telkens op allerlei onderdelen kan worden aangepast. Het omgevingsplan is de uit werking van de gemeentelijke Omgevings visie. Iedere gemeente is straks verplicht een dergelijke visie op te stellen. Maar ook provincies moeten een Omgevingsvisie opstellen. En op nationaal niveau is het Rijk verplicht tot het vaststellen van een visie op de belangrijkste hoofdlijnen. Deze Natio nale Omgevingsvisie, de zogenaamde NOVI, is het sturingsinstrument voor bovenlokale ontwikkelingen. De Omgevingsvisie is feitelijk een samen voeging en moderne versie van de vroegere Nota's Ruimtelijke Ordening en Structuur visies. Een aantal bekende uitvloeisels van deze Nota's waren de VINEX-locaties, maar ook de rode contouren rond het Groene Hart, de Nationale Landschappen en Bel- vedere-gebieden. Er is dus een nieuwe beleidsnota in de maak. En dat proces heeft nogal wat voeten in de aarde. In de startnotitie - de eerste verkenning voor de NOVI - werd, naast een groot aantal andere aandachtsgebieden, cultureel erf goed duidelijk genoemd. 'Cultuur en erfgoed zijn de dragers van de identiteit van Neder land, hebben een positief effect op het vestigingsklimaat en zijn belangrijk voor het toerisme', zo viel tot onze vreugde te lezen. Groot was de verbazing voor Heemschut dat in de opvolgende vier verdiepingsrappor ten erfgoed ineens nauwelijks terugkwam. Samen met andere belangenorganisaties hebben we eind 2017 hierover flink aan de bel getrokken, waarbij Heemschut zelfs is weggelopen bij een van de bijeenkomsten! De relatie met het ministerie is weer her steld en Heemschut heeft op diverse bij NEDERLAND SLIBT DICHT eenkomsten het belang, namelijk dat van de waarde van erfgoed en cultuurland schap, neer kunnen leggen. In 2018 wordt een vijfde rapport met de gesignaleerde 'witte vlekken' gepresenteerd en wordt op basis van al deze 'bouwstenen' gestart met het schrijven van de concept-NOVI. Duidelijk is dat het Rijk grote opgaven te wachten staat. Het wensenlijstje is fors. Zo moet Nederland klimaatneutraal en kli- maatbestendig zijn, moet onze woonwerk- omgeving toekomstbestendig en bereikbaar zijn en moet onze leefomgeving 'waardevol' zijn. Wat dit laatste onderdeel betreft, stelt Heemschut dat die waardevolle leefom geving simpelweg al bestaat. Wij, Neder landers, leven in een uitermate zorgvuldig vormgegeven, cultuurlandschap, met vele oude en nieuwe artefacten die ons land zo bijzonder maken en identiteit geven. Hoe ouder deze worden, hoe eerder de kans dat we die zaken benoemen als 'erfgoed'. Zo is ons cultuurlandschap erfgoed geworden, dat overigens heel goed samen kan gaan met tal van functies als landbouw, woning bouw, bedrijvigheid of recreatie. Heemschut pleit daarom voor een beschrij ving in de visie van het Rijk van de kwali teiten van ons Nederlandse landschap als een status quo. We dienen te allen tijde als uitgangspunt te nemen dat wat we hebben, ons heem - om maar eens een passende term te gebruiken - onze eigen omgeving, Door verbreding van snelwegen wordt landschap steeds meer doorsneden. februari 2018 HEEMSCHUT 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 7