Aandacht voor de jongste tijd De locatie was spraakmakend: de voormalige personeelskantine van de Bijlmerbajes in Amsterdam. Hier werd de eerste kennisbijeenkomst van Heemschut over architectuur uit de periode na 1965 gehouden. Circa zestig deelnemers luisterden naar presentaties, dachten mee en maakten kennis met elkaar en... kregen een kijkje in het gevangeniswezen. Karei Loeff De studiemiddag, eind oktober, ving aan met een presentatie van architect en Heemschut Noord-Holland commissielid Henk Dirkx over de achtergronden over de periode tus sen 1965 en 1995. Van Forum tot struc turalisme en postmodernisme. Alle stro mingen kwamen voorbij aan de hand van voorbeelden van spraakmakende publi caties die hun invloed hadden op nieuwe generaties ontwerpers. Met voorbeelden van enkele belangrijke gebouwen in ons land werd de problematiek inzichtelijk gemaakt: van de enige als echte campus ontworpen gebouwen in Enschede, onder andere van architect Piet Blom, tot het experimen tele kantoorgebouw van Centraal beheer in Apeldoorn, dat door architectenbureau Herzberger zelf op totaal andere wijze in de jaren '90 werd uitgebreid. Dilemma's over visie en gebruik, voortgezet gebruik, aanpassing en sloop werden aan gestipt aan de hand van voorbeelden. Het Blauwe Gebouw in Tilburg, waar Heemschut met inwoners strijden om in plaats van sloop en nieuwbouw het tot een groen gebouw te maken. En het GAK-gebouw in Hilversum van architect Onno Greiner, bestempeld als het lelijkste gebouw van Hilversum. Bram de Jong, begonnen als stagiair bij Heemschut, introduceerde deze casus en gaf vervolgens drie studenten van de Hogeschool voor de Kunsten Utrecht het woord. Zij gaven een creatieve invulling op het hergebruik van het gebouw, met gebruikmaking van de ken- Studenten presenteren hun visie op het GAK-gebouw in Hilversum. merken die het gebouw zo bijzonder maken, echter zonder te vervallen in het dogma van het behoud van iedere architectuurhistori sche waarde. Johan Snel, stedenbouwkundige bij vast goedontwikkelaar AM, gaf in zijn presen tatie aan hoe de Bijlmerbajes op hun pad was gekomen en hoe zij vanuit de zoektocht naar de identiteit proberen om bij de nieuw bouw- en verstedelijkingsopgave kenmerken van het gebied en delen van het gebouw te behouden. Heemschut-bestuurslid Peter Nijhof ten slotte gaf aan wat de Werkgroep Post '65 architectuur beoogt. Heemschut heeft het voortouw genomen het debat aan te gaan over de architectonische bijdragen uit deze periode en wil komen tot een kader waar mee overheden kunnen werken om loca ties te inventariseren, te waarderen en te behouden. De werkgroep zet in op kennis ontwikkeling en draagvlakverbreding en nodigt daarbij iedereen uit om mee te den ken. Die oproep leverde een aantal kandi daten op voor een vervolgbijeenkomst van de Werkgroep in oprichting. Met een rondleiding door het gebouw, ver zorgd door vluchtelingen die tijdelijk in de Bijlmerbajes gehuisvest zijn, werd de mid dag afgesloten. De Bajes is dicht, de loca tie even open en transformatie ligt in het verschiet. Post '65 architectuur zal stof tot discussie blijven opleveren, maar duidelijk is dat er draagvlak is en liefhebbers zijn voor deze nog niet algemeen gewaardeerde architectuur. 44 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 44